• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN, `ZİNCİR MARKETLERİN SATMADIĞI ÜRÜN YOK`


 

ANKARA- Kuralsız açılarak esnafın ekmeğini bölen zincir marketlere artık çeki düzen verilmesi gerektiğini vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Uzun yıllardır esnafın en büyük sorunlarından birisi olan zincir marketlerin kuralsız açılışlarına artık dur denilmeli. Perakende yasası güncellenerek zincir marketlerin mantar gibi türemesine izin verilmemeli. Çünkü zingir marketler 67 sektörü direk olarak olumsuz etkiliyor` dedi.

-`ZİNCİR MARKETLER ESNAFI İŞİNDEN EDEREK İŞSİZLİĞE YOL AÇIYOR`

Zincir marketlerin esnafı bitirerek işsizliğe de yol açtığını hatırlatan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Zincir marketlerin çok ya da az olumsuz etki etmediği neredeyse hiçbir esnaf ve sanatkâr meslek kolu yok. Yalnızca bakkal ve büfeleri etkiliyor gibi gözükse de en çok onları fakat toplamda 67 meslek sektöründeki esnafımızı etkiliyor. Teknolojiden kozmetiğe, bijuteriden mobilya`ya, ayakkabıdan konfeksiyon, manavdan kasap sektörüne kadar her alanla ilgili ürünleri sattıkları için her esnaf ve sanatkâr kolu olumsuz etkileniyor. Bununla birlikte her sokakta karşılıklı bazen de yan yana peş peşe açılıyorlar. Girmedikleri sokak, mahalle kalmadı. Dolayısıyla çevresindeki esnaf ve sanatkârı bitirme noktasına getirdiler. Ailesi ve çocuklarıyla birlikte çalışan bir esnaf iş yerini kapattığında 5 kişi işsiz kalıyor. Yani zincir marketler kuralsız açılışlarıyla esnafı bitme noktasına getirerek işsizliğe de yol açmış oluyor` diye konuştu.

-`PERAKENDE YASASI GÜNCELLENEREK BU KURALSIZLIK BİTİRİLMELİ`

Kuralsız zincir market açılışlarının Perakende Yasası güncellenerek ortadan kaldırılması gerektiğinin altını çizen Palandöken, `Bu kuralsız açılışların son bulması için, var olan Perakende Yasası`nın güncellenmesi gerekiyor. Ar-Ge çalışması ile hangi sokakta kaç tane zincir market var, ne kadarı ihtiyaç fazlası gibi analizler yapılmalı. Çünkü esnafa zarar verirken aynı zamanda birbirlerine de zarar veriyorlar. Bir tek kişinin binlerce mağazasının olması etik bir durum değil. Aynı zamanda sayıları kadar açılış kapanış saatlerine de çeki düzen getirilmeli. Haftanın 1 günü tatil olmalı ki esnafımız da rahatlıkla kazancını sağlayabilsin. Perakende Yasasının güncellenerek bu kuralsızlığa son verilmesini esnaf ve sanatkarımız dört gözle bekliyor` şeklinde söyledi.