• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN, `ENFLASYONUN İNMESİ İÇİN ENERJİ MALİYETLERİ DÜŞMELİ`


 

ANKARA - Enflasyonda kalıcı düşüşün sağlanabilmesi için sanayinin hammadde dışındaki en büyük girdisi olan enerji maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Elektrik, doğalgaz ve akaryakıt fiyatları mutlaka düşürülmelidir` dedi.

-`ÜRETİMİN HIZLA ARTACAĞI BİR DÖNEME GİRİYORUZ`

Benzinin litre fiyatının 7 TL`ye yaklaştığını motorunde de yine zam beklentisi olduğunu belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Kış dönemini geride bıraktık. Hem turizm , hem inşaat sezonu açılırken çiftçinin hasat dönemi yaklaşıyor. Üretimin hızla artacağı bir dönemde başta akaryakıt olmak üzere enerji maliyetleri düşürülürse sinai ve zirai üreti desteklemiş oluruz. Bu da enflasyonun düşmesine katkı sağlarken ekonomik büyümeyi de yükseltir` şeklinde konuştu. 

-`EŞEL MOBİL SİSTEMİ ENLASYONUN DÜŞMESİNDE ETKİLİ OLUR`

Eşel Mobil sisteminin uygulandıoğı dönemde akaryakıt fiyatlarınrın kontrol altında olduğunu belirten Palandöken, `Eşel mobil sisteminin enflasyonu düşürmeye etkisi oldukça büyük oldu. Benzin ve motorin fiyatlarında bir tavan fiyat belirlenerek bu fiyatın aşılması halinde eşel mobil sistemi otomatik devreye alınmalıdır. Bu şekilde bir uygulama enflasyonun düşmesinde yine büyük etki gösterecektir` diye konuştu.