• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN, `MOBİLYA VE BEYAZ EŞYADA VERGİ İNDİRİMLERİNİN SÜRESİ UZATILMALI`


 

ANKARA - Otomotiv, konut, beyaz eşya ve mobilya sektöründeki vergi indirimlerinin süresinin ay sonunda sona ereceğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Mobilya ve beyaz eşyadaki vergi indirimlerinin süresi uzatılmalı. Otomotiv ve konut sektöründe ise vergi rejimi değiştirilmeli ve kalıcı vergi indirimleri yapılmalı` dedi.

 

-`VERGİ İNDİRİMLERİNİN SÜRESİ 1 KEZ DAHA UZATILMALI`

Ekim ayında otomotiv, beyaz eşya, mobilya ve konutta yapılan vergi indirimlerinin süresinin yıl sonunda 31 Mart tarihine kadar uzatıldığını hatırlatan Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Vergi indirimlerinin hem enflasyonun düşmesine hem de ekonomik canlanmaya çok büyük etkisi oldu. Ancak, 31 Mart`ta sona erecek vergi indirimlerinin süresi uzatılmasına bir kez daha ihtiyaç var. Nisan ayından itibaren bu sektörlerde daralma beklentisi var. Ekonomik büyüme için lokomotif pozisyonda olan bu sektörleri canlı tutmak zorundayız. Bunun için de beyaz eşya ve mobilyada indirimlerin süresini uzatmalı, konut ve otomotivde ise vergi rejimini değiştirerek kalıcı vergi indirimleri yapmalıyız` şeklinde konuştu.

 

--`OTOMOTİV VE KONUTTA KALICI İNDİRİM YAPILMALI`

Vergi indirimlerine rağmen otomobil ve hafif ticari araç pazarının 2018 yılında yüzde 35 daraldığını belirten Palandöken, `2018 yılında yüzde 35 daralan otomobil ve hafif ticari araç pazarı bu yılın Ocak ayında yüzde 59, Şubat ayında da yüzde 47 daraldı. Vergi indirimleri bitmek üzereyken pazarda talebin artması gerekirken tam tersi daralıyorsa bu durum kalıcı vergi indirimi yapılması gerektiğini gösteriyor. Keza otomotiv sektöründe yüksek vergi oranlarının nedeni cari açığın azaltılması idi. Cari açıkta çok ciddi oranlarda azaldığına göre otomotiv sektöründeki ÖTV oranlarının yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor. Özellikle de hafif ticari araç pazarının yeniden canlanması, üretimin ve dolayısıyla ekonomik büyümenin artması için çok önemli. Bunun için de sektördeki ÖTV oranlarının düşürülmesi gerekiyor. Oran indirim ile sektörün canlanması halinde vergi gelirleri de yeniden artacaktır` sözlerine yer verdi.

 

-`MOBİLYA VE BEYAZ EŞYADA VERGİ İNDİRİMİ EKİM`E KADAR UZATILMALI`

Beyaz eşya ve mobilyada vergi indirimlerinin Ekim ayına kadar uzatılması gerektiğini ifade eden Palandöken, `2018 yılında beyaz eşya sektörü yüzde 17 daraldı. Beyaz eşya ve mobilya sektöründe vergi indirimleri Ekim ayında yapılmıştı. Oysa sektörde en yüksek tüketim zamanı yaz ayları. Bu nedenle yaz ayları boyunca vergi indirimleri sürdürülmeli. Bununla beraber beyaz eşyada ÖTV tamamen kaldırılmalı. Beyaz eşya sektörü, yurt dışına ihracat yaptığımız çok önemli sektörlerden biri. Vergi indirimiyle bu sektörü daha da büyütmeliyiz ki hem ihracatımız artsın hem de işsizliğin azalmasına katkısı olsun` dedi.

 

-`KONUT SATIŞLARINDA TEK BİR KDV ORANI UYGULANMALI`

Konut ve işyeri satışlarında tam bir KDV karmaşasının yaşandığının altını çizen Palandöken, `Hali hazırda 800 binin üzerinde ve toplamda 1 milyar m2 satılmayı bekleyen konut stoku bulunuyor. Bu stokun azaltılması için sadece bankaların faiz indirimi yetmiyor. Vergi indirimiyle de bu satışların desteklenmesi lazım. Zaten konut ve işyeri satışlarında o kadar karışık bir KDV uygulaması var ki bu karışıklık hem KDV iadelerine neden oluyor hem de uygulamayı zorlaştırıyor. Sektörde sadece tek bir KDV oranı olmalı, o da yüzde 1`in üzerinde olmamalı` ifadelerine yer verdi.