• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN, `GELECEĞE IŞIK TUTAN ÖĞRETMENLERİMİZİN GÜNÜ KUTLU OLSUN`


 

ANKARA- Geleceğimizi inşa eden öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Mustafa Kemal Atatürk`ün `Öğretmenler, yeni nesli Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitmenleri sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil sizin eseriniz olacaktır` diyerek öğretmenlerimizin geleceğimizi inşa etmekte büyük bir öneme sahip olduklarını vurgulamıştır. Usta olarak çırak ve kalfa yetiştiren, öğretmen niteliğinde olan esnaf camiamız adına tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü`nü kutluyorum` dedi.

-`ÖĞRETMEN AĞAÇ, ÖĞRENCİLER MEYVE VEREN DALLARI GİBİDİR`

Öğretmenlerin en önemli görevlerden birini üstlendiklerini vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Bir birey yetişmesinde aileden sonra en önemli görev öğretmenlerindir. Bir insan yetiştirmenin değeri paha biçilemez çünkü bir insan iki insanı yetiştirir çevresine ışık saçar. Bu da toplumların gelişmesi, huzur içinde var olması için kaçınılmazdır. Dolayısıyla öğretmenlerimiz en önemli görevlerden birini üstleniyorlar. Okulda hem anne hem baba hem arkadaş hem de öğretmen oluyorlar. Onlar bir ağaç gibi, öğrencileri de çiçek açan meyve veren dalları gibidir` diye söyledi.

-`ESNAF USTA OLARAK ÇIRAK VE KALFA YETİŞTİREN ÖĞRETMENLERDİR`

Her mesleğin bir öğretmeni olduğunu ve 494 meslek dalında esnaf ve sanatkarların adeta öğretmen niteliğinde çırak ve kalfa yetiştirdiğine dikkati çeken Palandöken şunları kaydetti: `Esnafımız da usta çırak-kalfa ilişkisiyle ekonominin meyve verecek ağaçlarını yetiştiriyor. Hem işi öğretip hem ahilik geleneğini yaşatıyor. Ahilik sisteminde esnaf ve sanatkârlar geceleri haksız rekabet yerine karşılıklı yardım ve sosyal dayanışmaya yönelik eğitim ve sohbetler yapardı. Ticarette ahlak ve iyi insan olmayı her zaman öncelik saymışlardı. Günümüzde de bu geleneği sürdüren 2 milyon esnafımız çırak ve kalfalarını aynı ahlaki sistem ile yetiştirmektedir. Bu vesile ile esnaf ve sanatkâr camiamız adına bireyleri yetiştiren geliştiren tüm eğitmenlerimizin ve öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü`nü kutluyorum.`