• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN, `BEYAZ EŞYA VE MOBİLYADA VERGİ İNDİRİMİNE GİDİLMELİ`


 

ANKARA- Dolar kurundaki artış nedeniyle beyaz eşyada yüzde 50 ile 68 arasında yapılan zamların satışları düşürdüğünü belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Geçtiğimiz yıla göre beyaz eşya satışları yüzde 16 oranında azalırken sadece Eylül ayında satışlar yüzde 37 düştü. Bu satışları artırmak ve enflasyonla mücadelede başarılı olmak için beyaz eşya sektöründe yapılan kampanyalar yeterli değil. Beyaz eşya satışlarında geçen yılın seviyesine ulaşmak için 2017`de başarı ile uygulanan kısa süreli ÖTV indirimi yeniden getirilmeli` dedi.

-`BU YILI ZARARLA KAPATMAMAK İÇİN VERGİ İNDİRİMİ ŞART OLDU`

Ekonomik daralmanın beyaz eşya ve mobilya başta olmak üzere ev eşyası satışlarını vurduğunu söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Son aylarda enflasyonda en çok göze çarpan kalemlerden biri ev eşyası grubu oldu. Geçtiğimiz yıla göre çamaşır makinesinin fiyatı yüzde 68, buzdolabının fiyatı yüzde 58 ve bulaşık makinesinin fiyatı yüzde 50 oranında arttı. Mobilya sektöründe ise kanepenin fiyatı yüzde 51, yatak odası takımının fiyatı yüzde 53 artış gösterdi. Dövizdeki dalgalanmalar ve enflasyondaki yükseliş, vatandaşların ev eşyasına olan talebini azalttı. Bu sektörlerdeki daralmanın önüne geçmek ve enflasyonla mücadele etmek için yüzde 10`luk indirim kampanyaları tek başına yeterli değil. Beyaz eşya ve mobilya sektörünü canlandırmak için halkın ödeyebileceği düzeyde yeni kampanyalar yapılmalı` diye konuştu.

-`SEKTÖRÜN GEÇEN YILKİ BÜYÜME ORANLARI YENİDEN YAKALANMALI`

Beyaz eşya ve mobilya sektörüne yapılacak vergi teşvikleri ile geçen yılki büyüme oranının yeniden yakalanması gerektiğini ifade eden Palandöken, `Geçen yılki ÖTV indirimi sayesinde beyaz eşya sektörü 2017 yılını yüzde 20 büyüyerek tamamlamıştı. Mobilya sektöründe ise geçtiğimiz yılki KDV indirimi sayesinde iç satışlar yüzde 40`a kadar artmıştı. Geçen yılki büyüme oranlarını yeniden yakalamak ve 2018`i en az zararla kapatmak için yılbaşına kadar bu sektörlerde ÖTV ve KDV indirimleri kaçınılmaz oldu. Geçen yılki vergi indiriminden faydalanamayanlar, eski beyaz eşya ve mobilyalarını değiştirerek yeni teknolojiye sahip ürünleri satın almak için vergi indirimi bekliyor. Miadı dolmuş ev eşyalarının yenilenmesi sektörü canlandıracağı gibi enerjide de tasarrufu sağlayacaktır. Öte yandan, bu sektörlerde yapılacak vergi indirimleri yeni evlenecek çiftlerin de yolunu açacaktır` şeklinde konuştu.