• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN, `KİRA ARTIŞLARI ENFLASYON ORANINI GEÇMEMELİ`


 

ANKARA- Kira artışlarında enflasyon oranlarının dikkate alınması gerektiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Okul, hastane ve belediyelere ait gayrimenkullerin ve özellikle kantinlerinin kira artış oranının yüzde 20-25 seviyelerine çıkması maliyetleri artırıp fiyatlara zam olarak yansımaktadır. Başta belediyeler, üniversiteler ve il özel idareleri kira artışlarında Yİ ÜFE oranını dikkate almalı. Kira artışları enflasyon oranını geçmemeli ki enflasyonla mücadelede sınıfta kalmayalım` dedi.

-`KİRA ARTIŞLARINDA ENFLASYON ORANLARI DİKKATE ALINMALI`

Enflasyonla mücadele ettiğimiz bir dönemde kira artışlarının enflasyon oranlarının üzerinde olmaması gerektiğini kaydeden Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Okul, hastane, belediye gibi kamu kurumlarının bünyesindeki kantin ve kafeterya kiralarının yüzde 20-25 oranında artırılması adil bir uygulama değil. Enflasyonla mücadele ettiğimiz bir dönemde iş yeri kiraları enflasyon oranının üzerinde artırılmamalı. Çünkü kiraların artması esnafın maliyetini artırdığı gibi satılan ürünlerin fiyatına da zam olarak yansır. Yüksek kira artışları hem esnafın hem de vatandaşın cebini olumsuz etkiler. Enflasyonu artıran bu döngüden kurtulmak için kira artışlarında enflasyon oranları baz alınmalı.` diye konuştu.

-`GÜNCEL KİRA ARTIŞI YILLIK ENFLASYONUN ÜZERİNDE OLAMAZ`

Kira artışları hesaplanırken Yİ ÜFE`nin dikkate alındığını hatırlatan Palandöken, `Borçlar Kanununa göre konut ve iş yerlerindeki kira artışı Yİ ÜFE oranının 12 aylık ortalamasının üzerinde olamaz. Örneğin bugün itibariyle iş yeri kirasına zam gelecek bir esnafın kira artışı yıllık kira artış oranının üzerinde olamaz. Kamu bünyesindeki kantin ve kafeteryaları kiraya veren belediye, üniversite ve il özel idareleri kira artışında enflasyon oranlarını dikkate almalı` şeklinde konuştu.