• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN, `OKUL BAHÇELERİ KERMES ALANI DEĞİLDİR`


 

ANKARA- Eskiden işyeri kiralayan kermesler tatil sezonunu fırsat bilerek okulların bahçelerinde kurulan kermes çadırlarının çevre esnafına zarar verdiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Tatil nedeniyle okul bahçelerinin boş kalmasını fırsat bilen çeşitli dernek, vakıf ve STK`ların açtığı kermesler, 3 günlük yasal izin süresini aşıp adeta çevre esnafıyla rekabet eder hale geliyor. Hayır amaçlı kurulan ve vergi mükellefi olmayan bu kermeslerin esnafımız üzerinde haksız rekabet oluşturmasının önüne geçilmeli. Haftalarca hatta aylarca açık kalıp adeta ticari faaliyet gösteren kermeslerin denetimi artırılmalı` dedi.

 

-`KİRA VE VERGİ YÜKÜ OLMAYAN KERMESLER ESNAFA HAKSIZ REKABET`

 

Hayır amaçlı kurulan fakat yasal izin süresini aşıp aylarca açık kalan kermeslerin esnaf ve sanatkar üzerindeki haksız rekabetinin önlenmesini isteyen Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Ahilik geleneğinden gelen esnaf ve sanatkarımız sosyal yardımlaşma konusunda her zaman duyarlılığını korumaktadır. Ancak yardımlaşma ve hayır amaçlı kurulan kermeslerin 3 günlük yasal izin süresini aşıp aylarca faaliyet göstermesi esnaf ve sanatkarımız üzerinde haksız rekabet ortamı yaratmaktadır. Esnaf ve sanatkârımız kirasını ödemek, vergisini, sosyal güvenlik primini yatırmak için gecesini gündüzüne katarken, yardım kermesi adı altında vergisiz, stopajsız ve masrafsız boş dükkânlarda, okulların tatil olması ile okul bahçelerinde ve boş arsalarda alışveriş çadırı kurarak haksız kazanç elde edilmektedir` diye konuştu.

 

-`AYLARCA AÇIK DURAN KERMESLER DENETİM ALTINA ALINMALI`

 

Aylarca faaliyet gösteren kermes çadırlarına çeki düzen verilerek denetimlerin sıklaştırılması gerektiğini ifade eden Palandöken, `Üç günlük yasal sürenin dışına çıkan kermes çadırları vergi mükellefi olmadığı için çevre esnafının ekmeğini küçültmekle kalmayıp kayıt dışı ekonomiyi de artırıyor. Hayır ve yardımlaşma amacından sapan kermeslerin takip ve kontrolleri sıklaştırılmalı. Burada satılan ürünlerin sağlıklı ve hijyenik olup olmadığı çok iyi denetlenmeli. Kermes süresi 3 günden fazla olursa ticari faaliyette bulundukları kabul edilmeli ve resen vergi mükellefi olmaları sağlanmalı.  Aksi halde bu tür uygulamalar kayıt dışılığın en büyük sebeplerindendir ve önüne geçilmesi için mutlaka tedbir ve denetim şarttır` şeklinde konuştu.