• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN, `RAMAZAN BEREKETİYLE GELİYOR`


 

ANKARA- Tüm İslam âleminin heyecanla beklediği, yılın en bereketli ve gözde Ramazan ayının yaklaşmasıyla piyasalarda haraketliliğin başladığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `İftar sofralarının her keseye göre özenle donatıldığı 11 ayın sultanı Ramazan ayına sayılı günler kaldı. İlk teravi ve ilk savur için günleri sayıyoruz. Ramazan paketleri hazırlandı ve raflarda ürünler yerlerini aldı.  Kasap, manav, bakkal, kuruyemişçi, fırın, tatlıcı ve lokantacı esnafımız artık hazır. Yine eski Ramazanlar gibi, iftardan önce vatandaş kasaptan etini, manavdan meyve ve sebzesini, fırından sıcak pide alışverişini yaparak esnafımızın hayır dileklerini alacaklar, hem sevindirecekler` dedi.

-`VATANDAŞ RAMAZANDA FİYATLARI KONTROL ETMELİ`

Ramazan ayında tüketimi artan yiyeceklerin fiyatları konusunda da açıklama yapan Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Ramazanda fiyatları yükselterek, haksız rekabete yol açan tutumlar olacaktır. Et, hurma, kuruyemiş, çay ve ramazanda sofralarımızdan eksik etmediğimiz birçok yiyecek için zam yapanlar olabilir. Yetkililer piyasaya yeteri kadar et ve et ürünü verecek kapasitede ve tedbirleri almış durumdadır. Vatandaşlarımız fiyatları iyi takip etmeli, esnafa güvenmelidir` diye konuştu.

-`RAMAZAN PAKETLERİNDEKİ ÜRÜNLER ÖNEM TAŞIYOR`

Ramazan paketleri içine koyulan ürünlerin önemini belirten Palandöken, `Hayırsever vatandaşlar ihtiyacı olanlara Ramazan paketleri dağıtıyorlar. Paketlerin içerisine koyulan gıdaların son kullanım tarihine ve ürün kalitesine dikkat edilmelidir. Hayır işi yaparken insanların sağlıklarını olumsuz etkilememek için paketler kontrol edilmelidir` şeklinde konuştu.

-`RAMAZAN AYINDA HARCAMALARDA ARTIŞ OLUYOR`

Ramazan ayında harcamalarının normalden yüzde 30 daha fazla olduğunu söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Hükümetin 12 milyon emekliye iki bayram öncesi vereceği 1000 TL`lik ikramiyenin ilki de bu ramazan bayramı öncesinde verilecek. Bu da piyasaların daha haraketli olmasını ve esnafın yüzünün gülmesine sebep olacak. Bu mübarek ayda özellikle ette, şarküteri pastırma ve sucukta, unlu mamullerde, bakliyatta, meyve ve sebzede tüketim yüzde 30 civarında artmaktadır. Esnaf ve sanatkârlar olarak mevsimsel etkilerin olumlu olacağı ve fiyatların düşeceği beklentisindeyiz. Bu da piyasaların daha da canlanacağı anlamına geliyor` dedi.