• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN, `ELEKTRİĞE İNDİRİM BEKLERKEN İKİNCİ ZAM GELDİ`


 

 

ANKARA- Elektrik ve su faturalarında birçok kalemden alınan ücretlerden esnaf ve sanatkârın muaf tutulması gerektiğini vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Elektrik ve su faturalarında ayrı kalemlerde ek ücret yansıtılıyor. Esnaf ve sanatkârın dükkânının giderleri, diğer vergileri, zincir marketler, AVM`ler gibi birçok sıkıntısı varken elektrik ve su faturalarının fazla gelmesi esnafı zorluyor. Dağıtım bedeli, şube yolu bakım bedeli gibi bedellerden esnaf muaf olmalı. Bu bedellerin dışında biz indirim beklerken ilk 3 ayda 2 kez elektrik zammı gelmesi şaşırttı. Esnaf sokağın aydınlığıdır. Bu zamlar onun ışığını söndürür` dedi.

-`ELEKTRİK  VE SU FATURALARINDAKİ EK ÜCRETLER HERKESİ ZORLUYOR`

Hem esnafı hem vatandaşı zorlayan faturalardaki kesintilere dikkati çeken Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Elektrik faturalarında enerji fonu, TRT payı, tüketim vergileri, KDV, dağıtım bedeli, yuvarlama farkı olmak üzere tüketim bedeli hariç 6 ayrı kalemden, su faturalarında atık su bedeli, şube yolu bakım bedeli yani dağıtım bedeli, KDV, çevre temizlik vergisi olmak üzere tüketim hariç 4 ayrı kalemden ek ücret yansıtılıyor. Bu yansıtılan ücretler elektrik faturasının toplam yüzde 49`u, su faturasının toplam yüzde 59`una tekabül ediyor. Yani elektrik faturasında tüketilen miktar, gelen faturanın yarısı, suda ise yarıdan da daha az miktarı. Özellikle dağıtım bedeli ve sayaç okuma bedeli, kaldırılmalı. Ankara`da şube yolu bakım bedeli olarak faturaya yansıyan 5 TL`lik bu bedel hem esnafı hem vatandaşı zorluyor. Eskiden su faturaları elektriğin üçte biri kadar gelirdi şimdi su elektriği solladı` şeklinde söyledi.

-`3 AYDA 2 KEZ ELEKTRİK ZAMMI ŞAŞIRTTI`

İndirim beklerken zam yapılmasının şaşırtıcı olduğunu belirten Palandöken sözlerine şöyle devam etti: `Bugün esnaf sokağını temizlemez ve aydınlatmaz ise her yer karanlık ve kirli olur. Sokağını temizleyen ve aydınlatan esnafın elektrik ve su faturalarında mutlaka indirime gidilmeli. Elektriğe Ocak`ta yüzde 8.08, Nisan`da yüzde 2.89 olmak üzere ilk 3 ayda 2 kez zam yapılmış oldu. Biz indirim beklerken bu zam şaşırttı. Elektrik zamları esnafın ışığını söndürür. Esnaf sürekli değişen ve gelişen dünyada teknolojiye ayak uydurup, mantar gibi çoğalan zincir market ve AVM`ler ile yarışmak durumundadır. Az sermayesi olan esnafın kazancı da kendisine göredir. Vergilerin yanı sıra ve bu haksız rekabet ile başa çıkmaya çalışan esnaf elektrik ve su faturasındaki tüketim bedeli dışındaki ücretlerden muaf olmalıdır. Ya da dağıtım ve okuma bedellerinde esnafa özel tarife uygulanmalıdır. Her zaman korunup desteklenmesi gereken kesim esnaftır.`