• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN, `YILBAŞI İÇİN GÜVENLİ YERLERDEN ALIŞVERİŞ YAPIN`


 

ANKARA- Her sene olduğu gibi bu sene de yılbaşı kutlamalarının vazgeçilmezi olan kuruyemiş, pasta, cips ve şarkuteri gibi ürünlerin sofralarda yer alacağını söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Yeni yıla sayılı günler kala artan çerez, pasta ve şarkuteri tüketimi, zor bir yıl geçiren esnafın yüzünü güldürüyor. Yılbaşı sofralarının olmazsa olmazı kuruyemiş, yaş pasta, çikolata,  şekerlemeler ve şarkuteri ürünleri günler öncesinden satın alınmaya başlanıyor. Ancak yılbaşını fırsat bilen sahtekarlar merdiven altı üretim olan ürünleri daha ucuz fiyata piyasaya sürerek vatandaşın gözünü boyuyor. Yeni yılda ağzımızın tadını kaçırmamak için bilindik ve güvenilir yerlerden alışveriş yapmalıyız` dedi. 

-`MERDİVEN ALTI KURUYEMİŞÇİLERDEN KAÇININ`

Yılbaşı gecesi tüketilmek üzere satışa sunulan gıda ürünleri hakkında vatandaşları uyaran Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Merdiven altı gıda üretimi yılbaşı öncesinde maalesef hız kazanıyor. Yılbaşı sofralarını süsleyen çerez, pasta, çikolata ve şekerlemeleri alırken vatandaşlarımız çok dikkatli olmalı. Kayıt dışı olarak üretilen ve tarihi geçtiği halde raflarda yer alan ürünler sağlımız için son derece tehlikeli. Bu ürünleri satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey, kimden satın alındığıdır. Yılbaşı kutlamaları için kuruyemiş alırken mahallenizdeki tanıdığınız ve güvendiğiniz kuruyemişçileri tercih edin. Çünkü kuruyemişçiler hijyen eğitiminden geçip sağlıklı ürün satıyorlar. Kuruyemiş alırken kaliteli olup olmadığını anlamak için kabuğunu mutlaka kontrol edin. Şayet kabuğu çıkmıyorsa o kuruyemiş bayattır` diye konuştu

-`ESNAF, KENDİ YEMEDİĞİNİ VATANDAŞA YEDİRMEZ`

Esnafın kendi yemediği ürünü vatandaşa satmayacağını söyleyen Palandöken, `Bizim esnafımız hijyen kurallarına uyan, pastasını soğuk dolapta muhafaza eden, en iyi fındığı, fıstığı kullanan sanatkârlardır. Vatandaşlarımız sırf ucuz olsun diye kalitesiz ürünlerle yapılan pasta ve şekerleme ürünlerini tercih etmemeli. Hem kendi sağlığımızı hem de sevdiklerimizi düşünerek yılbaşı gecesi tüketeceğimiz ürünleri kaliteli, hijyenik ve güvenilir yerlerden satın alalım` ifadelerini kullandı.