• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN, `BÜYÜME ORANI BEKLEDİĞİMİZ GİBİ ÇİFT HANE`


 

ANKARA- Ülkemizin 3. çeyrek büyüme oranının 11,1 olarak açıklanması ile ekonomik büyümede tarihi bir rekora imza atıldığını vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Ülkemizin ekonomik büyüme oranı beklediğimiz gibi çift haneli sayıları buldu. Bu oran ekonomimizin katlanarak büyüyüp iyiye gittiğini gösteriyor. 2018`den esnaf için de ekonomi için de umutluyuz` dedi.

-`BÜYÜME ORANININ İKİ BASAMAKLI SAYILARI BULMASI REKOR`

Ekonomik büyüme oranının iki basamaklı sayıları bulmasıyla ülkemize olan yatırımların da artacağına dikkati çeken Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Ülkemizin ekonomik büyüme oranı Temmuz – Ağustos – Eylül aylarını kapsayan üçüncü çeyrekte yüzde 11,1 olarak açıklandı. Bu ülkemiz için tarihi bir rekordur. Ekonomimizin daha iyiye gideceğini ve katlanarak büyüyeceğini, çift haneli sayıları bulacağımızı biz de ön görmüştük. Bu büyüme oranıyla birlikte Hindistan ve Çin`i de geride bıraktık. Gelişmekte olan ülkeler konumundan gelişmiş ülke konumuna giden bu yolda hızla ilerliyoruz. Bu büyüme oranı ülkemize olan yatırımları artıracaktır` diye söyledi.

-`ESNAFIMIZA YAPILAN YATIRIMLAR BOŞA GİTMİYOR`

Büyümede en büyük payın yüzde 20.7 ile hizmetler sektöründe olduğunu kaydeden Bendevi Palandöken, `Ulaştırma, konaklama, yiyecek gibi hizmet sektöründe tarihi büyüme rekoru kırdık. Bu rekorda bu sektörlerde faaliyetlerde bulunan esnafımızında büyümeye katkısı yatsınamaz. Esnafımıza her türlü destek karşlığını ekonomik büyüme rakamları ile alıyor` şeklinde konuştu.

-`KREDİ DERECELENDİRME KURULUŞLARI OBJEKTİF OLMALI`

Büyüme oranı ile Çin ve Hindistan`ı geride bırakan Türkiye`nin kredi notu ve görünümünün aynı seviyede bırakılmaması gerektiğini anlatan Palandöken, `Ülkemizin büyüme oranı 3`üncü çeyrekte adeta rekora koştu. Bunu tüm dünya görüyor. Tek görmeyenler ise kredi derecelendirme kuruluşlarından başkası değil. Yapılması gereken objektif değerlendirme ile ülkemizin hak ettiği puanı almasıdır. Ülkemiz hak ettiği dereceyi alması ile yabancı yatırımcıların güvenle yatırım yapacakları tek ülke Türkiye olacaktır. Bu büyümenin ardından kredi derecelendirme kuruluşlarının verecekleri değerlendirme ne kadar objektif olduklarını da gösterecektir` dedi.