• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN: `BÜYÜME HIZI EKONOMİ İÇİN ÜMİT VERİCİ`


 

ANKARA - 2017 yılının ilk çeyreğinde büyüme oranının yüzde 5 olmasının ümit verici olduğunu belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Genel Başkanı (TESK) Bendevi Palandöken, `Yılın ikinci çeyreğinde büyüme oranı daha da artacak` dedi.

Aralık ayında yapmış olduğu açıklamada 2017 yılının başından itibaren büyüme hızının artacağını öngördüklerini hatırlatan Palandöken, `Aralık ayında yapmış olduğumuz açıklamada, sıfır faizli kredilerin yanında vergi indirimlerinin de yapılması halinde 2017 yılının başından itibaren büyüme hızının artacağını öngörmüştük. Hesaplarımız doğru çıktı. Özellikle 2009 yılında olduğu gibi bu dönemde de vergi indirimlerinin ekonominin canlanmasında büyük bir etkisi oldu. Büyüme hızı 2. çeyrekte de artmaya devam edecek` ifadelerine yer verdi.

Esnafa sicil affının beklentileri karşılamadığını da belirten Palandöken, `Sicil affı maalesef etkin kullanılmadı. KOSGEB kredisi alanların büyük bir kısmı kara listeye takıldı ve kredi kullanamadı. Sicil affı etkin bir şekilde uygulanırsa ekonomik büyüme çok daha hızlı artar. Ayrıca vergi indirimleri de yıl sonuna kadar devam ettirilmeli. Bunlar gerçekleşirse yüzde 6`nın üzerindeki büyüme oranı kimseye sürpriz olmaz` şeklinde konuştu.