• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN, `SAHTE BİLETÇİLERE DİKKAT EDİN`


 

ANKARA- Yılbaşı kutlamalarının yaklaşmasıyla piyasaya sahte ve kalitesiz ürünlerin sürülmeye çalışıldığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Vatandaşlarımız, yaklaşan yılbaşı nedeniyle, kaçak olarak değil sağlıklı koşullarda hazırlanarak satışa sunulan hediye paketlerini mutlaka bildiğiniz ve güvenilir yerlerden alın. Kaçak içki, merdiven altı üretim şekerleme, kalitesiz tekstil ürünleriyle hazırlanan, süslü, göz alıcı, yabancı menşeili hediye paketlerinin dışı sizi yakar, içi hediyeyi verdiğiniz arkadaşınızı. Birde 60 milyonluk ikramiye sebebiyle sahte olarak piyasaya sürülen biletlere dikkat edin ve biletinizi bildiğiniz bayilerden alın.` dedi.

 

-`GÖSTERİŞLİ PAKETLERE KANMAYIN`

Yeni yıla girerken, eşe, dosta, arkadaşa  `Yarım elma gönül alma` düşüncesiyle hediyeleşmenin gelenek haline geldiğini hatırlatan Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Yılbaşlarında dağıtılan hediye konusunda en yaygın olan yöntemin, içerisinde içki, çikolata, şekerleme, kuruyemiş, gömlek, kravat gibi ürünlerin bulunduğu paketlerdir. Ancak hediye verip, almak eşi- dostu memnun etmek amacıyla yapılmaktadır. Eşinizi, dostunuzu memnun etmek isterken dikkat edin. Vatandaşlarımızın bu geleneğe hassasiyetini bilen bazı kişi ya da kurumlar fırsatçılık yaparak insan sağlığını da hiçe sayarak bu paketlerin içini orijinal olmayan, sahte, kaçak, kalitesiz ürünleri doldurarak piyasa değerinin altındaki fiyatlarla satarak yüksek kar elde etme yolunu seçiyorlar. Üstelik içi kaliteden yoksun olan bu paketleri süslü, göz alıcı, janjanlı ambalajlarla cazip hale getiriyorlar. İlk anda cazip gibi görünen bu sahte ürünlerle dolu paketler sonra hediyeyi verdiğiniz arkadaşınızın canına bile mal olabiliyor` diye konuştu.

 

-`HAKSIZ REKABETE YOL AÇIYOR`

Palandöken, her zaman olduğu gibi yılbaşında da alış verişlerin, ehil eller tarafından üretilerek satışa sunulan, gerçek esnaflardan yerli ürünlerden yapılması gerektiğini ifade ederek şunları söyledi, `Alkollü içki ve sigaraların Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurulu (TAPDK) belgeli, bandrollü olması gerekmektedir. Çikolata, şekerleme, kuruyemiş gibi gıda maddelerinin bayat, gömlek, kravat benzeri tekstil nitelikli eşyaların da sahte olup olmadığına bakılmalıdır. Sahte içki ve bayat gıdaların geçmişte çok sayıda insanın ölümüne ya da sakat kalmasına yol açtığı unutulmamalı. Ayrıca merdiven altı üretim ve satışın, vergisini düzenli ödeyerek ekonomiye katkı sağlayan gerçek esnafların mağduriyetine yol açtığı, haksız rekabete yol açtığı da dikkate mutlaka dikkate alınmalıdır. En önemlisi bu yıl eşiniz ve dostunuzun yanı sıra ülke ekonomisini düşünerek yerli üretime yönelik ürün ve hediyeleri tercih edin`

 

-`KAÇAK İÇKİDEN ONLARCA KİŞİ ÖLDÜ`

Kaçak ya da sahte içki ile gerek kolluk kuvvetleri gerekse belediye zabıta ekipleri mücadelelerini sürdürürlerken 2016 yılın başında alkollü içkiler nedeniyle onlarca kişinin hayatını kaybettiğini belirten Palandöken, `Yeni yıla sayılı günler kala yine kaçak ve sahte içki üreticileri yine iş başında. Kolluk kuvvetleri bu fırsatçılara göz açtırmamalıdır. Bu tür kaçak üreticiler hem vergi kaybına hem de vatandaşlarımızın canlarını kaybetmesine sebep oluyorlar` dedi.