• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken; ` Esnafın cirosunun yüzde 10`u sakızdan`


 

ANKARA - Cebimizdeki 10 kuruşluk bozuk paralarla aldığımız sakız milyarlık bir ekonomi oluşturuyor. Türkiye`deki pazarı 2015`te 19 bin 400 ton tonajla 1.2 milyar liralık ciroya ulaştı. Üretim hacmindeki büyüklüğe dikkat çeken TESK Başkanı Palandöken, esnaf cirosunun yüzde 10`unun sakız satışından geldiğini söyledi.

 

-`KURUŞLARLA MİLYARLIK EKONOMİ OLUŞUYOR`

Çoğu insanın cebindeki 10 kuruşluk bozuk paralarla aldığı sakızlarla milyar liralık bir ekonomiye ulaşıldığına ve binlerce kişiye istihdam sağlandığına değinen Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Sakız piyasada şuan perakende yatırımlarının da gözdesi. Türkiye sakız pazarı 2015 yılı itibariyle 19 bin 400 tonajla 1.2 milyar liralık ciroya ulaştı. Birçok gıda şirketinin ihracat listesinde ilk sıralarda yer alan ürün, yabancı yatırımcıyı da cezbediyor. Ortadoğu pazarı başta olmak üzere yakın coğrafyamızdaki bir çok ülke şimdiden sakız üreticilerinin radarına girmiş bulunmaktadır. Bu da ülkemiz ekonomisi adına olumlu bir gelişmedir` dedi.

-`DÜNYA KALİTESİNDE SAKIZ ÜRETİMİ`

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye`de dünya ile yarışabileceğimiz sakızların üretildiğini anlatarak, `Esnafımızın sattığı ürünler arasında sakız önemli bir yer tutmaktadır. Sakızın para üstü olarak alınıp verilen bir durumdan çıkarak çok daha profesyonel ve kurumsal hale geldi. Üretim hacmi ve gelir olarak dünyada önemli bir yer tutan sakızın satış rakamlarının daha da artacağına inanıyorum. Vatandaşın hemen her an rahatlıkla tüketebildiği bir ürün olan sakız esnafımız için de önemli bir gelir kaynağıdır` diye konuştu.

-`VATANDAŞIN TALEBİ YÜKSEK`

Vatandaşın talebinin oldukça yüksek olduğunu ve esnafın cirosunun yüzde 10`u bakkal ve markette yapılan satışla gerçekleştirildiğini kaydeden Bendevi Palandöken, `Günlük hayatımızda çok da fark etmediğimiz bir ürün olarak sakız tahmin edilenden daha büyük bir yatırım ve satış hacmine sahip. Yani bir sakızdan ne olur demeyin. 1 sakızdan milyarı aşkın ekonomiye ulaşılıyor. Bununda ülke ekonomisine katkısı olumlu yansımaktadır` şeklinde konuştu.