• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken, `Vatandaş Uzun Taksitli Satışları Tercih Ediyor`


 

ANKARA- Kredi kartlarının ve tüketici kredileri taksit sayılarının artırılmasının ekonomiyi olumlu etkileyeceğini söylerken, piyasadaki uygulamaları da görmek gerektiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Cep telefonlarında taksitli satış yok diyoruz ama operatörler eliyle 36 aya kadar vade satıldığını herkes biliyor. Esnafımız taksitli satamazken, taksit imkânı veren operatörler kazançlarını artırıyor. Bırakalım esnafımız da kazansın` dedi.

 

            `TAKSİT SAYISI ARTARSA GENÇ ÇİFTLERİN ÖDEMESİ KOLAYLAŞIR`

Kredi kartı ile alışverişte taksit sayısının 12`ye çıkarılmasının piyasayı hareketlendireceğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Kredi kartı taksit sayısının 9`dan 12`ye çıkarılması üretimi de, alışverişi de arttırır. Mobilya, Beyaz eşya da taksit sayısının 12 aya çıkarılması piyasaların daha çok hareketlenmesine ve ekonominin lehine olur. En çok evlilik alışverişi yapan ve ev alacak genç çiftlere olumlu katkısın olacak, ödemelerini kolaylaştıracaktır. Vatandaşımız uzun vadeli alışverişi tercih ediyor. Dayanıklı ev eşyaları, mobilya için 12 taksit, tüketici kredilerinde 48 ay taksit, ev almak isteyenlere ise evin değerinin yüzde 80 kadar kredi çekebilmesin olanak sağlayacak kararlar ekonomiye can verecek önemli avantajlar olarak görüyoruz.` diye konuştu.

 

`AYLIK SINIRLAMASI ÖNEMLİ`

Kredi kartı harcama limitinin gelirin 4 katı ile sınırlandırmasını da çok olumlu buldukları ifade eden Palandöken, `Temmuz 2016 tarihi itibari ile 2 milyon 067 bin vatandaşın kredi kartlarına 7 milyar lira civarında,  tüketici kredilerine ise 1 milyon 756 bin vatandaşımızın 10 milyar lirayı aşkın borcu takibe düşmüş. Bu toplumsal sıkıntının azaltılması için bir defaya mahsus 72 ay vadeye kadar borç yapılandırması getirilecek olması bankalara da, vatandaşa da, piyasalara da olumlu etkisi görülecektir. Bankalar düşük faiz ile yapılandırma yapmalı, vatandaşımızda ayağını yorganına göre uzat diyen atasözümüzü hatırlayarak, sıkıntıyı atlattıktan sonra harcamalarını daha dikkatli yapmalılar` şeklinde konuştu.