• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken; ` Acilen geri dönüşüm strateji planı hazırlanmalı `


 

ANKARA - Hem çevre kirliliğinin önlenmesi hem de ekonomiye katkı sağlanması amacıyla acilen geri dönüşüm strateji planının hazırlanması gerektiğini ifade eden Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Geri dönüşüm stratejisi hem ekonomiye katkı sağlayacak hem de çevre kirliliği azalacak` dedi.

-`SANAYİ ENVANTERİNİN YANINDA HURDA ENVANTERİ DE YAPILMALI`

Yerli sanayinin en büyük girdilerinin başında demir-çelik hurdasının geldiğini belirten Palandöken, ` Her yıl ortalama 9 milyar dolar demir-çelik hurdası ithal ediyoruz. Son 10 yılda hurda ithalatına 68 milyar dolar ödedik. Sanayi envanterinin yanında hurda envanteri yaparsak, ithalatımız ve cari açığımız azalır, sanayicinin hammadde ihtiyacı karşılanır ve çevre kirliliği azalır` diye konuştu.

-`ÇÖPTEN ENERJİ ÜRETMELİYİZ`

İsveç`te 250 bin evin elektrik ve ısınma ihtiyacının çöplerden karşılandığını ifade eden Palandöken, `Biz atık çöpleri nerede ve nasıl saklayacağımızı tartışırken İsveç enerji üretmek amacıyla çöp ithal ediyor. Geri dönüşüm stratejisi ile ekonomide ve çevre kirliliğinde çok büyük avantajlar elde edebiliriz. Ülkemizde bunun için çok büyük fırsatlar ve imkanlar var. Bunu iyi değerlendirmeliyiz` şeklinde konuştu.