• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken: `Kurban ve et fiyatları spekülasyonla yükseliyor`


 

ANKARA - Her kurban bayramı öncesinde et ve kurban fiyatlarında yükselmelerin yaşandığı söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Kırmızı et fiyatlarındaki artış spekülasyondan ibaret. 4 milyon 980 bin baş hayvan kurban bayramında kesilmek üzere ahırlarda beslenmektedir. Kurban kesmek için ülkemizde yeterli hayvan var. Ama spekülatörler her zaman olduğu gibi yine piyasayı alt üst ediyor. Üreticilerimiz fiyatları abartmadan satarsa kurbanlıklar ellerinde kalmaz` dedi.

-`2 YILDA ÜRETİM YÜZDE 15 ARTTI`

2015 yılında ülkemizde 1 milyon 149 bin 262 ton et üretildiğini 2013 yılından beri yüzde 15 artış olduğunu yaptığı yazılı açıklama ile belirten Palandöken, `Ancak üretimin önemli bir kısmı büyük besiciler tarafından gerçekleştirilirken satışların da büyük bir kısmı zincir marketlere kaymış durumda. Etin fiyatının yükselmesi bireysel işletmelerin azalmasından kaynaklanıyor. Türkiye`de kişi başına kırmızı et tüketimi 14-15 kilo civarında. Geçen yıl 3 milyon 766 bin büyük baş , 7 milyon 7 bin küçükbaş kesimi yapılması ile 1 milyon 149 bin ton et üretilmesine rağmen Avrupa ile kıyasladığımızda yeterli olmadığını görüyoruz` diye konuştu.  

`BESİLİK DANA İTHALATI DESTEKLENSİN`

2015 yılı sonunda tarım sektörüne yapılan desteklerin yüzde 30`unun hayvancılığa ayrılmasının yetersizliğini dile getiren Bendevi Palandöken, `Halen 56 milyon hayvan stokumuz bulunuyor. Bunun 14 milyon 127 bin büyük baş, 41 milyon 924 bin küçükbaş hayvan varlığımız var. Artan fiyat spekülasyonlarının önünde geçebilmek için besilik dana ithalatına ağırlık verilmesi gerekir` şeklinde konuştu.