• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN,“OKUL ÇEVRELERİ DE KANTİNLER KADAR GÜVENLİ OLMALI”


ANKARA- Kantinlerde satılan yiyeceklere okul gıdası logosu konulmasının yanı sıra okul çevrelerinin de kontrol altına alınması gerektiğini vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bu yıl eğitim öğretim döneminin başlamasıyla birlikte kantinlerde satılan yiyeceklere sağlıklı olduğunu belli eden okul gıdası logosu konulacak. Çocuklarımızın sağlığı için bu uygulama çok faydalı olacak. Bununla birlikte okul çevrelerindeki seyyar satıcılarla birlikte alkol, uyuşturucu tütün ürünleri, gibi bir çok bir çok zehir tacirleri de kontrol edilmeli. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın sağlığını hem içeride hem dışarıda korumalıyız” dedi.
-“KANTİNDE SATILAN YİYECEKLER ARTIK DAHA GÜVENLİ OLACAK”
Okul gıdası logosunu kantinci esnafının da desteklediğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “9 Eylül’de başlayacak yeni eğitim-öğretim dönemiyle birlikte 16 Eylül’de uygulamaya geçecek olan okul gıdası logosu, çocuklarımızın daha sağlıklı beslenmesini sağlayacak. Kantinci esnafımız zaten çocuklarımıza zarar veren gıda ve içecek ürünleri satmamaya dikkat ediyor. Okul gıdası logolu ürünlerin özellikle belirtilecek olması bu nedenle daha güvenli bir ortam oluşturacak. Bu uygulamayı destekliyoruz fakat bununla birlikte okul çevresinde de önlemler artırılmalı. Çocuklarımızın sağlığını okul içinde olduğu kadar okul dışında da korumalıyız. Onların sağlığını tehlikeye atan seyyar satıcılara göz açtırılmamalı. Gelişmiş ülke olma yolunda hızla ilerleyen ülkemizde hijyensiz sağlıksız gıda ürünleri satan seyyar satıcılar yakışmıyor” diye konuştu.
-“OKUL ÇEVRELERİNDEKİ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTIRILMALI”
Okul çevrelerindeki tehlikenin yalnızca gıda üzerine olmadığını hatırlatan Palandöken, “Çocuklarımızı bilinçlendirmek aile ve öğretmenin en önemli görevi. Okul çevrelerinde bilmediği tanımadığı kişi ya da kişilerden bir şey satın almaması konusunda uyarı muhakkak yapılmalı. Fakat şu da unutulmamalı ki, okul çevrelerindeki tek tehlike yalnızca açıkta yiyecek ve içecek satan seyyar satıcılar değil. Alkol, uyuşturucu, tütün ürünleri gibi birçok tehlikeli zehir tacirleri de maalesef mevcut. Bu nedenle aile ve öğretmenlerimiz her zamankinden daha dikkatli ve korumacı olmalı. Emniyet güçlerimiz de okul çevrelerinde bu ve bunun gibi zehir tacirlerine asla geçit vermemeli. Okul içerisinde de dışarısında da çocuklarımızı gönül rahatlığıyla okula gönderebilmemiz için, güvenlik önlemlerinin ve kontrollerin arttığı bir eğitim – öğretim dönemi başlamalı” şeklinde belirtti.