• E-Posta
  • Yazdır

PALANDÖKEN, “YILBAŞI ÖNCESİ SAHTE İÇKİYE DİKKAT”


ANKARA- Yeni yıla sayılı günler kala sahte içki üretiminin ve buna bağlı ölümlerin arttığına dikkati çeken TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Yılbaşı yaklaşırken ülkemizin çeşitli yerlerinde sahte içkiden ölüm haberleri daha sık duyulmaya başladı. Özellikle yeni yıl öncesinde sahte içki üreticileri piyasaya daha çok çıkıyor. Yılbaşını evde geçirecek olanların sahte içkiye yönelmesinin her önüne gelenin etil alkole ulaşması engellenmeli. Bu yılbaşında adeta ölüm tacirliği yapan sahte içki satıcılarına göz açtırılmamalı” dedi.

-“TALEP OLDUĞU ÖLÜM TACİRLİĞİNE DEVAM EDİYORLAR”

Sahte içkinin çok sayıda vatandaşımızın ölümüne neden olurken devletimiz için de milyarlarca lira vergi kaybına sebep olduğunu hatırlatan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Vatandaşın sağlığını hiçe sayarak sahte içki üreten dolandırıcılar özellikle yılbaşı gibi özel günlerde daha çok meydana çıkıyor. Orijinal şişelere sahte alkol ve sahte etiket yapıştırarak ya da doğrudan pet şişelerde bu zehirleri satıyorlar. Devletimiz sık denetimlerle litrelerce kaçak alkol ele geçirse de talep olduğu sürece yine bir yolunu bulup üretiyorlar. Üstelik internet üzerinden birçok yerde etil alkolden sahte içki yapımının formülü yazılı ve görüntülü olarak anlatılıyor. Bu tür yayınlar için düzenleme yapılmalı” şeklinde konuştu.

-“VATANDAŞLARIMIZ ŞİKAYET ETMEKTEN ÇEKİNMEMELİ”

Her önüne gelenin etil alkole ulaşmasının önlenmesi gerektiğinin altını çizen Palandöken, “Devletimizin bu konuda çalışmaları ve denetimleri hızla sürerken vatandaşlarımız da kendi sağlıkları için bu yılbaşında bandrollü şekilde esnafımızdan alışveriş yapmalı. Ucuz diye merdiven altı üretim yapanlar tercih edilmemeli. Sadece yılbaşı dönemlerinde değil yılın her döneminde bu fırsatçılara karşı tetikte olunmalı. Denetimler her ilde hızla devam etse de vatandaşlarımız da şikâyetlerini bildirmekten çekinmemeli. Çok büyük vergi kayıplarına neden olan bu sahte alkol üreticilerine hiçbir şekilde geçit verilmemeli” diye konuştu.