PALANDÖKEN, `RAMAZAN`DA MERDİVEN ALTI ÜRETİME DİKKAT`

 

ANKARA- On bir ayın sultanı Ramazan ayında ağzımızın tadının kaçmaması için merdiven altı üretimden uzak durulması gerektiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Mübarek Ramazan ayında, merdiven altında ucuz ve kalitesiz üretim yaparak insan sağlığını hiçe sayan fırsatçıların sayısı artıyor. Vatandaşlarımız bu fırsatçılara mahal vermemek için Ramazan alışverişlerini yaparken piyasanın altında satılan ürünlere şüpheyle yaklaşmalı. Maliyetlere bakıldığında 3-5 liraya tatlı da pasta da olmaz. Ağzımız tatlasın diye yediğimiz gıdaların ağzımızın tadını kaçırmaması için alışverişlerde güvenilir mahalle esnafı tercih edilmeli. Çünkü esnafımız kendi yemediği hiçbir ürünü müşterisine yedirmez` dedi.

-`RAMAZAN`DA ARTAN ALIŞVERİŞLER FISATÇILARI İŞTAHLANDIRIYOR`

Ramazan sofraları kurulurken ve yardım paketleri hazırlanırken merdiven altı ürünlere dikkat edilmesi için uyarıda bulunan Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Bereketin ve bolluğun yaşandığı Ramazan ayında artan gıda alışverişleri, merdiven altı üreticilerini iştahlandırıyor. Piyasada salam, sucuk, sosis, kavurma ve kaşar peyniri gibi ürünlerde tağşiş olayları yaşandığını görüyoruz. Bunun yanı sıra içine gıda boyası konularak üretilen şekerlemeler, Antep fıstığı yerine bezelye tozuyla yapılan baklavalar ve bunlar gibi çok sayıda olumsuz örnekle karşılaşılıyor. Yol kenarında araç arkalarında satılan, köy ürünü diyerek pazarlanan birçok ürünün içinde ne olduğu bilinmiyor. Hayır için hazırlanan yardım paketlerine bile tarihi geçmiş ya da bozulmuş ürünleri koyarak piyasanın altında satan yerler var. Üç kuruşa tenezzül eden ve insan sağlığını hiçe sayan bu fırsatçılara mahal verilmemeli` diye konuştu.

-`TÜKETİCİ, ÜRÜNLERİN ETİKETİNİ ÇOK İYİ OKUMALI`

Tatlısından bakliyatına kadar birçok ürünün en ucuzu ile en pahalısı arasında dağlar kadar fark olduğunu hatırlatan Palandöken, `Ucuz diye alınan yiyecek ya aynı gün ya da ertesi gün çöpe gidiyor. Hem paramızı hem sağlığımızı çöpe atmamak için ucuzu değil kaliteli olan, bildiğimiz ve tanıdığımız esnaftan alışveriş yapmalıyız. Ürünlerin üzerinde yazan özelliklerle, satılan ürünlerin içeriklerinin aynı olmasına, satılan yerin hijyen açısından uygun olup olmadığına dikkat etmeliyiz. Ürünlerin etiketini ve içindekileri çok iyi okumalıyız. Bunu yanı sıra alışveriş yapacağımız yeri de özenle seçmeliyiz. Esnafımızda her yiyeceğin en tazesi ve kalitelisi var. Mahallenizdeki bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi kim olursa olsun kendi yemediği bir ürünü müşterisine satmaz. Bu Ramazan`da güvenilir gıda ürünleriyle masamızı donatalım ki ağzımızın tadı kaçmasın` şeklinde konuştu.