PALANDÖKEN, `EMEKLİLİK İÇİN GEREKEN SÜRELER EŞİTLENMELİ`

 

ANKARA-  Esnaf ve sanatkar için emeklilik süresinin diğer sigortalılar gibi 7 bin 200 güne çekilmesi gerektiğini kaydeden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Çalışma hayatının tamamının bir sosyal güvenlik çatısı altında toplanması maalesef isteneni veremedi. Bağ-kurlu esnaf ve sanatkarımız, diğer kesimlerle eşit haklara sahip değil. Esnaf ve sanatkarın emekli olması için ödemesi gereken 9 bin gün prim sayısının SSK`lılarda olduğu gibi 7 bin 200 güne indirilmesi gerek` dedi.

`NORM BİRLİĞİNİ SAĞLAMAK İÇİN PRİM GÜN SAYISI EŞİTLENMELİ`

 Sosyal güvenlik kurumlarının tek bir çatı altında toplanmasının esnaf ve sanatkarın mağduriyetini gidermediğini söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Sosyal güvenlikte norm ve standart birliğini sağlamak için yapılan sosyal güvenlik reformu düşük gelirli esnaf ve sanatkarı yeterince kapsamıyor. Farklı sosyal risklerle karşılaşan bağımsız çalışanlar diğer sosyal sigortalılarla eşit haklara sahip değil. Oysa esnaf ve sanatkar toplumda en fazla çalışan kesimdir. SSK`lılar günde 8 saat çalışıyor. Sabah 5.00`te dükkanı açıp gece 24.00`e kadar çalışan esnaf ise SSK`lının iki katından fazla mesai yapıyor. Buna rağmen esnafın ödemesi gereken prim gün sayısı daha fazla. Öte yandan SSK ile çalışan işçi ay sonu geldiğinde maaşını alıyor. Esnaf ticari faaliyetle uğraştığı için zarar etme riski var. Esnaf korunması gerektiği yerde daha çok eziliyor. Hem en uzun süre prim ödüyor hem de emekli olduğunda en düşük maaşı alıyor. Esnaf ve sanatkarın yıpranma payı düşünülse zaten ödemesi gereken prim gün sayısı 7 bin 200`e denk gelir. Sosyal güvenlikte norm birliğini sağlamanın ilk adımı emeklilik sürelerini eşitlemek olmalıdır` diye konuştu.

-`SAĞLIK HİZMETLERİNDE SGK-BAĞKUR AYRIMI YAPILMAMALI`

Altmış günden fazla prim borcu olan esnafın sağlık hizmetlerinden yararlanamadığını belirten Palandöken, `Sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı prim borcu ile ilişkilendirilmemelidir. Diğer kesimlerde olduğu gibi esnaf ve sanatkar da borcu olsa dahi sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edebilmelidir. Öte yandan esnaf ve sanatkar ayaktan tedavilerde geçici iş göremezlik ödeneği alamamaktadır. Esnaf, tedavi görürken geçimi için ‘rapor ücreti` gibi hakları olsun istiyor. Ayrıca esnaf ve sanatkarın iş yerinde geçirdiği kazalar da iş kazası sayılmalı. Çünkü iş yerinin kendine ait olması, kaza yaşanmayacağı anlamına gelmiyor. Çalışanın hayatını kaybetmesi halinde geride kalanlara aylık bağlanması için SSK`lıların 900 gün, Bağ-kurluların ise 1800 gün prim ödemiş olması gerekiyor. İş kazası, hastalık, yaşlılık ve ölüm hallerinde SSK`lı ve Bağ-kur`lu ayrımlarına son verilerek tüm kesimler için sosyal güvenlikte eşitliğin sağlanması gerekir` ifadelerini kullandı.