PALANDÖKEN, `KREDİ VE DESTEKLERDE ESNAF AYRIMI YAPILMAMALI`

 

ANKARA- KOSGEB kredilerinde esnaf ayrımı yapılmaması gerektiğini vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Kahveciler, kıraathaneciler, çay ocağı ve internet cafe işletmecileri KOSGEB kredilerinden faydalanamıyor. Esnaf ayrımı yapılmasını kesinlikle istemiyoruz. Kahvecinin berberden bir farkı yok. Hepsi bizim esnafımız ve hepsinin bu krediden faydalanabilmesi gerekiyor. Öte yandan bu kredilerde bütçe artırımı ve daha sık yapılması yoluna gidilmeli` dedi.

-`KOSGEB KREDİLERİNDEN TÜM ESNAF FAYDALANABİLMELİ`

Faizsiz kredi ve desteklerden tüm esnafın faydalanabilmesi gerektiğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `KOSGEB`in sıfır faizli kredi ve desteklerine erişimde esnafımız sıkıntı yaşıyor. Kahvehaneci, kıraathaneci, çay ocağı işletmecisi ve internet cafe işletmecisi olan esnafımıza bu krediler kullandırılmıyor. Esnaf arasında ayrım yapılmamalı. Bu desteklerden yararlanabilen mesleklerde kapsam genişletilmeli. Örneğin kahveci dükkânının bahçesine tütün mamulleri içilebilir kapalı bir alan oluşturmak isterse kredi alamıyor. Küçük esnafın kendi geliri ile bunun gibi dükkân masraflarını karşılaması imkânsız. Biz ayrım yapılmamasını istiyoruz. Hepsi bizim esnafımız` diye konuştu.

-`ESNAFIN KREDİYE ULAŞMADA YAŞADIĞI SORUNLAR GİDERİLMELİ`

Verilen kredi desteklerinin sıklaştırılması ve esnaf oranının artırılmasını isteyen Palandöken sözlerine şöyle devam etti: `KOSGEB kredi faiz desteğinden faydalanan 460 bin 167 KOBİ`nin 191 bin 826`sı esnaf ve sanatkâr. Ekonominin can damarı olan ve en çok desteğe ihtiyacı olan esnaftır. KOBİ`ler içerisinde destek alan esnaf sayısı düşük. Bu sayı daha fazla olmalı. Aynı zamanda verilen kredi destekleri bütçe artırılarak daha sık yapılmalı. Esnaf dükkânını bırakıp kredi çıkar çıkmaz başvurmaya gidemiyor. Dükkânını bıraksa evraklarını hazırlayana kadar fırsatı kaçırıyor. Esnafın krediye ulaşmada ve şanslıysa ulaştığında yaşadığı sorunlar giderilmeli.`