PALANDÖKEN, `ESNAF DA SANAL TİCARETTE YER ALACAK`

 

ANKARA- E-ticaret gibi yeni gelişen ticari ağlarda esnafın da bulunmasının ekonomik büyümeyi hızlandıracağını vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Ülkemizin 18 milyar TL civarında e-ticaret hacmi var. Esnafın da bu yeni gelişen ticari ağların içerisinde olması ekonomik canlanma için büyük bir adım olacaktır. Yaklaşık 2 milyon esnafımızın e-ticarette yer alabilmesi için Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızın yeni bir platform oluşturma girişimlerini olumlu buluyoruz` dedi.

-`ESNAFIN E-TİCARETTE DE VAR OLMASI EKONOMİ İÇİN BÜYÜK ATILIM`

Hızla büyüyen e-ticarette esnafın da olmasının ekonomik büyümenin hızlanmasında büyük rol oynayacağını belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Teknolojinin de gelişimi ile yeni ticaret ağları daha çok önem kazanıyor. Yaklaşık 2 milyon esnafımızın da bu platformda yer alması ekonomimizin canlanmasında büyük rol oynayacaktır. Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızın esnafın e-ticarette aktif şekilde var olması için yeni bir sistem hazırlamaları çok olumlu bir adım. Esnaf cüzi rakamlarla sanal ortamda yer alacak, ürünlerini orada da satabilecek. Bununla beraber Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın da bu konuda girişimleri sürüyor. Yerli ve milli ürünleri ortaya koymaya çalışan küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için tekno destek programları geliştiriyor. Küçük esnafın yatırım yaparken yaşadığı birçok zorluk var. Bunlar düşünülerek makine, teçhizat ve yazılım alımlarında destek sağlanması esnafla beraber ekonomiyi de büyütecektir` diye söyledi.

-`İNTERNETTEN EN YÜKSEK FİYATLI ÜRÜNLERİ GAZİANTEP`Lİ ALIYOR`

Palandöken alışverişte e-ticaretin payının Anadolu`da hızla arttığını bildirerek, `E-ticaretin hacmi geçtiğimiz yıl itibariyle dünyada 1,6 trilyon dolar, ülkemizde ise yaklaşık 18 milyar TL`ye ulaştı. Her geçen gün hızla büyüyen sanal alışverişte özellikle Anadolu`nun payı hızla artıyor. Nitekim 143 lira ile Gaziantep en yüksek sepet ortalamasına sahip. Onu 127 lira ile Ardahan ve 125 lira ile Siirt izliyor. Ticaretin kalbi ve online alışverişin üçte birinin yapıldığı İstanbul ise 118 lira ile dördüncü sırada` şeklinde konuştu.