PALANDÖKEN, `VERGİ ARTIŞLARININ EKONOMİK BÜYÜMEYİ BASKILAMASI ENDİŞESİNDEYİZ`

 

 

ANKARA – Maliye Bakanı Sayın Naci Ağbal`ın yeni torba kanun tasarısı ile ilgili yapmış olduğu açıklamalardan birçok vergide yılbaşından itibaren artış olacağının anlaşıldığını ifade eden Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Vergi artışlarının ekonomik büyümeyi baskılayacağı endişesini taşıyoruz` dedi.

-`ARTIŞ YAPILACKA VERGİLER ÇOK İYİ ANALİZ EDİLMELİ`

Konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Palandöken, `Ekonomik büyümenin tam hızlanmaya başlandığı bir dönemde hemen hemen tüm vergilerde artışa gidilmesinin 2018`den itibaren büyüme hedeflerini baskılayacağı endişesini taşıyoruz. Ayrıca, vergi artışlarının kayıt dışı ekonomiyi artırma ihtimali de söz konusu. Vergi oranları artınca vergi gelirlerinin artması yerine tersine azalması da mümkün olabilir. Bu nedenle artış yapılacak vergiler çok iyi analiz edilmeli` şeklinde konuştu.

-`ÜCRETLER ÜZERİNDEKİ VERGİ ARTIŞI KAŞITDIŞINI ARTIRIR`

İşsizliğin bir süredir çift hanelerde olması nedeniyle hükümetimizin istihdam artırıcı politikalar uyguladığını hatırlatan Palandöken, `İşsizliğin yeniden tek hanelere düşmesi için istihdam artırıcı politikalar uygularken ücretlilerin vergisindeki artış, hem kayıt dışı istihdamı artırabilir hem de işsizlik oranındaki düşüşü geciktirebilir. Dolayısıyla gelir artırıcı çalışmaların bu yönüyle de analiz edilmesi büyük önem taşıyor` sözlerine yer verdi.