PALANDÖKEN: `RAMAZANDA ASKIYA EKMEK VE PİDE BIRAKALIM`

 

ANKARA- Ramazanın ayının yaklaşmasıyla ihtiyaç sahiplerine ekmek ve pide ulaştırılması için `Askıda Ekmek ve Pide Var` kültürünün yaşatılması için vatandaşlara çağrıda bulunan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Osmanlı`dan beri süregelen birlik, beraberlik ve paylaşma kültürünün en yoğun yaşandığı Ramazan ayı yaklaşıyor. Sabrın ve açlığın önemini yeniden hatırladığımız bu ayda, maddi durumu yeterli olmayanlar için askıya pide ve ekmek bırakalım` dedi.

-`PAYLAŞMAK KÜLTÜRÜMÜZÜN EN GÜZEL ÖZELLİKLERİNDENDİR`

Paylaşmanın önemini vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Ramazanı Şerifi idrak ettiğimiz ve sabrın, paylaşmanın önemini yeniden hatırladığımız bu güzel günlerde, günümüz koşullarında maddi kazançları yeterli olmayan vatandaşlarımızla ramazan pidemizi ve sofralarımızda ekmeğimizi paylaşmak kültürümüzün ve inancımızın en güzel özelliklerindir` diye konuştu.

-`BAKKAL, BÜFE VE FIRINLAR BU PAYLAŞIM ZİNCİRİNDE EN ÖNEMLİ ARAÇ`

Askıya pide bırakmak için yapılması gerekenleri bildiren Palandöken şunları söyledi: `Sağ elin verdiğini sol elin bilmemesi ilkesi insanın iyiliklerini başkalarına duyurması bir yana, kendisinden bile gizlemesini öğütlenmektir. Bakkal, büfe ve fırın sahipleri bu güzel paylaşım zincirine ortak olmalıdır. Bakkal, büfe ve Fırınlar birer tabela koyduktan sonra, ekmek ya da pide alan kişiler diledikleri miktarda ücretini ödeyerek tabelaya asabilirler. Tabelada kaç pide veya ekmek olduğu sayı ile belirtilir. Daha sonra ihtiyaç sahipleri tabeladan fişini alarak pidesini veya ekmeğini alabilir.`