PALANDÖKEN, `HURDA ARAÇ KANUNU PİYASALARI HARAKETLENDİRİR.`

 

ANKARA- 1997 Model ve daha eski taşıtların hurdaya ayrılarak tescil kaydının silinmesi durumunda, ödenmemiş olan vergi cezaları ile tescil plakasına kesilen idari para cezalarının tahsilinden vazgeçilmesinin olumlu bir gelişme olduğunu belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Maliye Bakanlığı hurda yasası ile ilgili TBMM`ye sunduğu son düzenlemeyi desttekliyoruz` dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş`ın imzasını taşıyan, Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin TBMM Başkanlığına sunulmasını değerlendiren Bendevi Palandöken, `Hem çevre kirliliğinin önlenmesi hem de ekonomiye katkı sağlanması bakımından bu tasarıyı destekliyoruz. Çünkü bu geri dönüşüm stratejisi hem ekonomiye katkı sağlayacak hem de çevre kirliliğini azaltacak` diye konuştu.

-`HER YIL 9 MİLYAR DOLARLIK DEMİR ÇELİK HURDASI İTHAL EDİYORUZ`  

Yerli sanayinin en büyük girdilerinin başında demir-çelik hurdasının geldiğini belirten Palandöken, `Her yıl ortalama 9 milyar dolarlık demir-çelik hurdası ithal ediyoruz. Son 10 yılda hurda ithalatına 68 milyar dolar ödedik. Bu kanunun çıkması ile ithalatımız ve cari açığımız azalır, sanayicinin hammadde ihtiyacı karşılanır ve çevre kirliliği azalır. 20 yaşın üzerindeki araçların hurdaya ayrılması ile esnafımız da rahat bir nefes alacak ve araçlarını yenileme imkanı bulacak. Çünkü, binlerce araç araç çalışamaz halde parklarda atıl halde yatıyordu. Esnafımız ise çalıştıramadığı araçların vergi borçlarını nasıl ödeyeceğinin düşüncesi içerisinde idi. Yeni düzenleme ile vergi borçlarının silinmesi ile piyasalar canlanacak, esnafımız ise rahat bir nefes alacak. En önemlisi ülkenin dövizi yurtdışına çıkmayacak` şeklinde konuştu.

 

-`YÜZBİNLERCE HURDA ARAÇ VAR`

Araç sayısının 31 Aralık 2016 sonu itibariyle ülke genelinde 21 milyonu aştığını ve yüzbinlerce hurda araç bulunduğunu belirten Palandöken, `Hurda araç sahipleri büyük bir ümitle bu yasayı bekliyordu. Daha önce çıkan hurda teşvik yasalarında olduğu gibi hurda araç sahiplerine vergi indirimi sağlaması sevindiricidir. Belirli bir ağırlığı üzerinde ki aracı olanlar devlete teslim ettiği takdirde ağırlığına göre para alacaklar. Bunların yanı sıra ödemedikleri Motorlu taşıtlar vergileri silinecek. Yine araca kesilmiş olan trafik cezaları kaldırılacak. Kısacası araç sahiplerine büyük avantajlar sağlayacak. Bunun yanı sıra aracı çalınan veya mevcut olmayanlara da araçtan kurtulabilmesi için çok büyük kolaylık sağlanacaktır. Çıkarılacak hurda teşvik yasası sayesinde eski araçların toplanması nedeniyle Karayollarında can ve mal güvenliği daha da artacaktır. Bunun yanı sıra çevre kirliliği daha da azalmış olacak` dedi.