PALANDÖKEN, `KOSGEB KREDİ BAŞVURULARI 20 ŞUBAT`TA SON`

 

ANKARA - Bilindiği üzere, 2016 yılı Aralık ayında KOSGEB tarafından verilen 50 bin TL üst limitli Sıfır Faizli İşletme Kredisi için 244 bin 988 kişinin müracaat ettiğini sadece 15 bin kişinin yararlandığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Kredi alamayan 230 bin kişinin 2017 yılında yeniden müracaat etmelerine gerek yok. Ayrıca işlerinin yoğunluğu ve gerekli evrakları hazırlayamadığı için kredi için mürücaat edemeyenlere de yeni bir hak verilerek kredi için müracaat edebilecekler` dedi.

            -`2016 YILINDA YAPILAN MÜRACAATLAR GEÇERLİ`

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Bu çerçevede, KOSGEB tarafından KOSGEB veri tabanına kayıtlı, güncel KOBİ Beyannamesi onaylı ve KOSGEB desteklerinden yasaklı olmayan KOBİ`lere, yine aynı şekilde 50 bin TL üst limitli, 12 ay ödemesiz, geri kalanı 3 ayda bir eşit taksitler halinde ödemeli toplam 36 ay vadeli KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği verilecektir. 2016 yılı Aralık ayında verilen KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteğinden yararlanamayan ve gerekli şartları taşıyan yaklaşık 230 bin KOBİ`nin tekrar başvuru yapmalarına gerek kalmaksızın önceki başvurularının geçerli sayılacak` diye konuştu.

-`BAŞVURALAR 20 ŞUBAT 2017`YE KADAR YAPILACAK`

Konuyu Birlik ve Federasyonlara genelge ile de duyurduklarını kaydeden Palandöken, `Ayrıca, daha önce başvuru yapamayan özellikle mikro işletmelerin (net satış hasılatı 1 milyon TL`nin altında olan ve 10 kişiden az çalışanı bulunan) yeni başvuru yapabilecekler. Başvuru yapan tüm işletmeleri öncelikle güvenlik soruşturmasından geçirilecek. Güvenlik soruşturmasında sorun çıkmayan işletmelerin çalışan sayısı ve net satış hasılatı daha az olandan başlayarak sıralanarak  kredilendirilecek. Başvurular 20 Şubat 2017 tarihine kadar `sifirfaiz 2017.kosgeb.gov.tr` internet adresi üzerinden yapılacak. Yeni başvuru yapacak olan KOBİ`lerin KOSGEB veri tabanına kayıt olmaları ve onaylı KOBİ Beyannamelerinin olması gereklidir. Ayrıca, teminat sıkıntısı çeken işletmelere Kredi Garanti Fonu ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliklerinin de taraf olacağı ve böylelikle bankaların teminat ve kefalet konusunda daha olumlu değerlendirme yapacak. 27 Şubat 2017 tarihinden itibaren de kredi faiz desteğine hak kazanan işletmelere SMS ve bilgilendirme e-postası gönderilecek.` Şeklinde konuştu.