Bendevi PALANDÖKEN, Bakan AĞBAL`dan ticari araçlarda mazot ve benzinin ucuzlatılmasını istedi.

 

ANKARA  - Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, mazot ve benzinin ticari araçlar için ucuzlatılması durumunda esnafın vatandaşı daha ucuza taşıyacağını belirterek, "Gemilere yapılan iyilik esnafa yapılsa, toplumsal menfaat sağlanacak, daha ucuza ticaret yapma şansı olacak." dedi.

Palandöken, Maliye Bakanı Naci Ağbal`ın konuk olduğu toplantıda, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanları ve Mesleki Federasyon Başkanları ile bir araya geldi.

Burada yaptığı konuşmada Palandöken, Bakan Ağbal`ın esnaf dostu olduğunu belirterek, kendisinin müsteşarlığı ve bakanlığı döneminde esnaf için pek çok uygulamayı hayata geçirdiğini anlattı.

Esnaf ve sanatkarlar için en önemli meselenin istikrar ve huzur olduğunu kaydeden Palandöken, "Terör belasından kurtulalım derken başımıza bir şer örgütü çıktı. 15 Temmuz`da bir darbe girişimi oldu ve esnafımız burada en güzel sınavı verdi. İstikrar ve huzur bizim için çok önemli. Yeniden toparlanma dönemi için önemli çalışmalar yapıyoruz." diye konuştu.

Palandöken, ülkenin demokratikleşmesi ve yeniden yapılanma adına Fetullahçı Terör Örgütü`nden (FETÖ) temizlenmesi gerektiğini vurgulayarak, bunu yaparken kurunun yanında yaşın yanmaması gerektiğini belirtti.

Darbe sürecinde esnaf ve sanatkarların demokrasi nöbetleri tuttuğunu kaydeden Palandöken, "Bu süreçte esnafımızın ışıklarını yakması bile demokrasiye güç verdi. TESK olarak biz de bu süreçte dimdik durduk. Ve o gece ilk mesajı saat 23.00 sularında teşkilatlarımıza ulaştırdık." ifadelerini kullandı.

- "Ticari araçlar için akaryakıt ucuzlasın"

Bendevi Palandöken, Bakan Ağbal`dan ticari araçlarda mazot ve benzinin ucuzlatılmasını isteyerek, şunları söyledi:

"Eğer ticari araçlardaki mazot ve benzin ucuzlarsa esnaf, zanaatkar da müşterilerin daha ucuza seyahat etmelerini sağlayacak. Gemilere yapılan iyilik esnafa yapılsa, toplumsal menfaat sağlanacak, daha ucuza ticaret yapma şansı olacak. Yine toplu taşıma araçlarında kesilen fişlerdeki KDV oranı düştüğü zaman da esnafın ödediği vergilerle vatandaşlardan temin ettikleri kazanç arasındaki fark tüketicinin cebinde kalacak."

Maliye Bakanı Naci Ağbal, TESK`te yaptığı konuşmasında borçların yeniden yapılandırılması ile ilgili son rakamları açıkladı. Bakan Ağbal, "Bugüne kadar 1 milyon 958 bin 425 esnafımız müracaat etmiş. Bugüne kadar 11 milyar liralık alacağı yeniden yapılandırmışız. Bu gayet güzel" dedi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bugün itibarıyla 1 milyon 958 bin 425 vatandaşın borçlarının yapılandırılması için başvurduğunu belirterek, "Başvurular gayet güzel gidiyor. Bugüne kadar 11 milyar liralık alacağı yeniden yapılandırmışız. Bu da gayet güzel." dedi.

TESK binasındaki ziyarette konuşan Bakan Ağbal, bir esnaf çocuğu olarak esnaf kesiminin sorunlarını bildiğini söyledi.

Fetullahçı Terör Örgütü`nün (FETÖ) 15 Temmuz`daki darbe girişimi karşısında bütün esnafın Türkiye`nin dört bir tarafında sokaklara çıktığını hatırlatan Ağbal, "Bu milletin içeride de dışarıda da düşmanları var. Sadece bugün olmadı, geçmişte de çok oldu, gelecekte de olacak ama bunu en iyi bilenlerden bir tanesi esnaflarımız. Ne zaman bu ülkeyi tehlikeye düşüren bir şey olsa esnafımız, her türlü tehlike karşısında dimdik ayakta duruyor." diye konuştu.

Esnafın işleri iyi gittiği zaman ülke ekonomisinde de işlerin iyi gittiğini dile getiren Ağbal, hükümet olarak esnafın ekonomik anlamda daha iyi noktalara gelmesi için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini ifade etti.

Esnafı ayakta tutacak kararların teker teker alınması gerektiğini anlatan Ağbal, bu zamana kadar alınan kararları esnaf temsilcileri ile konuşarak hayata geçirdiklerini belirtti.

Ticari araçların yenilenmesi

Geçmişten bugüne değin yapılan bazı düzenlemeler hakkında da bilgi veren Ağbal, bugüne kadar 25 binin üzerinde esnafın Esnaf Muaflığı Belgesi aldığını bildirdi.

Ağbal, basit usulde vergilendirilen esnaf sayısının 760 bin civarında olduğunu kaydederek, 8 bin liraya kadar kazanç beyan eden esnaftan vergi alınmadığını anımsattı.

Yeni nesillerin esnaf olmaya teşvik edilmesinin önemine işaret eden Ağbal, "Bir kardeşimiz ilk defa esnaf olursa, 3 yıl boyunca 75 bin liraya kadar kazanç elde ettiyse vergi almayacağız." dedi.

Şoför esnafının araçlarının yenilenmesine ilişkin düzenleme hakkında da Ağbal, "2019`a kadar taksici, dolmuşçu, özel halk otobüsü sahipleri mevcut araçlarını elden çıkarıp yeni, sıfır kilometre araçlar alsınlar. Ticari tüm araçları kapsama aldık. Bu da esnafımız için büyük bir imkan sağladı." ifadelerini kullandı.

"11 milyar liralık alacak yeniden yapılandırıldı"

Borçların yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun hakkında da bilgi veren Ağbal, başvuruların 31 Ekim`de sona ereceğine dikkati çekerek, esnafı yapılandırma başvurusunda bulunmaya davet etti.

Yapılandırmaya ilişkin son verileri de paylaşan Ağbal, "Bugün itibarıyla 1 milyon 958 bin 425 esnafımız, vatandaşımız müracaat etmiş. Başvurular gayet güzel gidiyor. Bugüne kadar 11 milyar liralık alacağı yeniden yapılandırmışız. Bu da gayet güzel." diye konuştu.

Ağbal, matrah artırımı düzenlemesinden yararlanmak için de 153 bin esnafın başvuruda bulunduğunu belirterek, geçmişi temizlemek adına esnafın 2,7 milyar liralık ödeme taahhüdünde bulunduğunu ifade etti.

Kanunun tarihi fırsatlar sunduğunun altını çizen Ağbal, kanun kapsamında faizleri önemli ölçüde indirdiklerini, gecikme zamlarını tamamen sildiklerini, bunun yerine geçmiş dönemde enflasyon ne kadarsa o oranda enflasyonu baz alarak hesaplama yaptıklarını hatırlattı.