Palandöken, `Kermesler Avm`ler İle Yarışır Hale Geldi`

 

ANKARA- Çeşitli dernek, vakıf ve sivil toplum örgütleri tarafından açılan kermeslerin, son yıllarda amacının dışına çıkarak, hayırdan çok ticari amaçlı yapılması ile esnaf ve sanatkârın işlerinin aksamaya başladığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Her köşede kurulan kermesler sergiledikleri ürün çeşitliliği ile adeta AVM`ler gibi esnafla yarışır hale geldi. Biz hayır amacıyla 2 günlük yapılan kermeslerden bahsetmiyoruz. Aylarca açık kalan, denetimsiz olarak satış yapılan yerlerden söz ediyoruz` dedi.

 

`KERMES ÇADIRLARI KALDIRIMLARA KURULUYOR`

Geçtiğimiz yıllarda da yaşanan kermes adı altındaki haksız rekabete bir çözüm getirilmediğini, bir biri arkasına kermeslerin açılmaya devam ettiğini ifade eden Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Esnaf ve sanatkârımız kirasını ödemek, vergisini, sosyal güvenlik primini yatırmak için gecesini gündüzüne katarken, kermes adı altında vergisiz, stopajsız ve masrafsız boş dükkânlarda, havaların ısınması ile de boş arsalarda, caddelerde, alışveriş çadırı kurarak haksız rekabet devam etmektedir. Esnafın üretim yapabilmek için hijyen standartlarına uygunluğu yetkililer tarafından devamlı kontrol ediliyor, nedense kermeslerde böyle bir denetimin yapılmaması halk sağlığı açısından sakıncalı olduğu gibi haksız rekabet oluşturmaktadır. TESK olarak, kermeslere bir çeki düzen getirilmesini istiyoruz` diye konuştu.

 

-`KAMU KURUMLARI ÜRETTİKLERİNİ ESNAFA SATTIRMALI`

Kamu kurumlarının yiyecek-içecek, giysi, ev eşyası gibi mamulleri ürettiklerini, dükkân açarak satış yaptıklarını söyleyen Bendevi Palandöken,  `Kamuda meslek öğretmek, üretime katkıda bulunmak adına pek çok çeşit mamul üretilmektedir. Ama bunları dükkân açarak satmaya kalktıklarında haksız rekabet olmaktadır. Çevresindeki esnaf ve sanatkâra zarar vermektedir. Devletin ucuza ürettikleriyle esnafın başa çıkması mümkün değildir. Üretilmesin demiyoruz. Ama üretileni de esnaf vasıtası ile satılmasını istiyoruz. Devlet maaşla eleman çalıştırıp şehrin göbeğinde mağaza açmamalı. Herkes kendi işini yapmalı. Esnaf ve sanatkârlar olarak biz kamunun ürettiği ürünleri satmaya talibiz` diye konuştu.