Palandöken`den kurban kesimi uyarısı; ` Korsan satıcılara dikkat `

 

ANKARA -    Kurban Bayramı öncesi piyasalardaki alışverişlerin hız kazanmaya başladığını belirten Palandöken vatandaşları uyararak, `Bayrama kadar piyasada olmayan sadece bayramlarda ortaya çıkan ve günü kurtarmak adına çarşı, pazar ve sokaklarda dükkânımızın önünde tezgâh açan, kaldırımları işgal eden korsan satıcılara mutlaka dikkat edilmelidir. Kalitesiz kurban bıçağı, satırı ve baltası almayın. Hem kurbana hem size kötü sonuçlar doğurabilir ` dedi.

`UZAKDOĞU MALI BIÇAKLARDAN UZAK DURUN`

                Uzakdoğu`dan gelen ucuz mallar arasında kalitesiz kurban bıçaklarının da olduğunu, kurban keserken kullanılmaması gerektiğini vurgulayan TESK Genel Başkanı Palandöken, `Kurban Bayramı nedeniyle piyasada kalitesiz kurban bıçak, satır ve baltaları işportalardaki tezgâhlarda satılmaya başladı. İstenmeyen olaylara meydan vermemek için bu tür bıçak, balta ve satır gibi ürünlerden uzak duralım. Çünkü bu bıçaklar sacdan yapıldığı için hem kasap için hem de kurban için eziyet vermektedir. Ayrıca bilenmesi ve masatlaması zordur. Kurbanın derisi yüzülürken zarar vermektedir. Hâlbuki bizim dünyaca ünlü TSE damgalı, logolu Bursa`da, Sürmene`de üretilen çelik bıçaklar kolay kolay körelmemekte ve yapılan işten daha iyi verim alınmaktadır. Kurbanlık kesmek ustalık ister, mutlaka görevli kasaplarımıza kurbanlarınızı kestirin` diye uyardı.

`DENETİMLER ARTIRILMALI  `

Vatandaşımızı bayram dönemlerinde ortaya çıkan sorunlara karşı uyarmanın görevleri arasında yer aldığını belirten Palandöken, `Bayram dolayısıyla piyasanın hareketlenmesini bekliyoruz. Geçen sene kesilen 851 bin 948 büyükbaşın yüzde 20 artışla 1 milyona,  2 milyon 850 bin kesilen küçükbaş kurban sayısı ise yüzde 30 artışla 3,5- 4 milyona yaklaşması bu sene bekleniyor. Geçen sene kesilen kurbanlık sayısını baz alırsak bu sene piyasaya 10 milyar lira girecek. Bu senede kurban bayramının 9 günlük tatil olması turizm bölgelerinin de hareketlenmesini sağlayacak, ekonomiye bir hareket getirecektir` diye konuştu.