• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken, `Piyasa taksitle satışa alıştı`


 

            ANKARA- Kredi kartlarının taksitlendirmelerinde ve gelir limiti düzenlemelerinde ani ve sert önlemlerin piyasaların dengesini bozabileceğinden endişe ettiklerini bildiren TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Piyasalar taksitle satışa alışmış. Şu anda taksitlendirilmiş kart borcu 48 milyar lira iken sert bir şekilde tedbir alınırsa, piyasa dengeleri bozulur. Yapılması gereken vatandaşlarımızın gelirlerinin artırılması için mutlaka bir yol bulunmalıdır` dedi.
 
 `ZAMANLA VATANDAŞIN YÜZÜ GÜLECEK`

            Kredi kartları harcamalarındaki hızlı artışın iç piyasanın yüzünü güldürürken, gelirinden fazla harcayan ve 12 ay bankalara bağımlı kalan vatandaşı kan ağlatır hale getirdiğini belirten Bendevi Palandöken, `ihtiyacı olmadığı halde -taksitle nasılsa- deyip aldığı sonradan pişman olduğu alışverişler yapan vatandaşın cebi yanmaktadır. Taksitler zaman içinde üst üste binip ödenemez noktaya gelmektedir. Burada en önemli görev bankalara düşmekte, müşterisini üzmeden, borç ödenemeyecek duruma gelmeden kredilendirme yapmalıdır. Bugün kart borçları 82 milyar liraya ulaşmış. Sorun daha fazla büyümeden bitirilmeli, vatandaş da reel gelirine göre yaşamaya alışmalı` diye konuştu.
 
            `KREDİ KART FAİZLERİ DÜŞMELİ`
            Kart faizlerinin yüksekliği zora düşen vatandaşı daha da dibe çektiğini söyleyen Palandöken, `Gelirine göre kartlara limit konulması çok olumlu. Harcamasını gelirine göre yaparak faiz öder duruma düşmemeli. Enflasyon oranından çok yüksek olan kart faizlerinde mutlaka indirime gidilmelidir. Enflasyon oranı 7,8 ken ve gelecek yıl daha da düşme beklentisi içindeyken kart faizleri enflasyonun 4 katı olarak yıllık yüzde 28 civarında. Biraz daha faizlerin düşürülmesi, vatandaşın işin başında ödemesi sağlanmalıdır. Yoksa kartla borçlandırıp, tüketici kredileri ile borçlar yapılandırılarak uzun süreler vatandaş bankalara bağımlı duruma sokuluyor gibi bir sonuç çıkıyor karşımıza` dedi.