• E-Posta
  • Yazdır

Palandöken, `Bayramda piyasalar canlanacak`


 

ANKARA- Bayramda piyasaların canlanmasının beklendiğini belirten TESK Genel başkanı Bendevi Palandöken, `Bu bayramda sadece kurbanlık satışından piyasalara 4 milyar lira girmesi bekleniyor` dedi.
 
            `PİYASALAR HAREKETLENECEK`
Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnaf ve sanatkârın bayram alış verişinden ümitli olduğunu kaydederek konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, `Bayrama bir hafta kaldı. Taksicisinden dolmuşçusuna, otobüsçüsünden kamyoncusuna, kuaföründen çiçekçisine, pastacısından tatlıcısına, konfeksiyoncusundan ayakkabıcısına, otelinden restorancısına kadar esnaf piyasaların hareketlenmesini bekliyor. Maaşların erken ödenmesi, kurbanlık alımlarında, çarşı ve pazarda alış veriş hareketliliği yaratacaktır. Geçen sene 6 günlük bayram tatilinde 770 bin büyükbaş, 2 milyondan fazla da küçükbaş kurban kesilerek piyasaya 3, 5 milyar lira girdi. Kredi kartlarıyla da 3,7 milyar lira harcama yapılmış. Vatandaşlarımız alışveriş yaparken cebindeki paraya göre nakit harcamaya gayret ederlerse hem esnaf hem de vatandaşımız kazanır` diye konuştu.
 
            -`BAYRAMDA ÇOCUKLARIMIZI SEVİNDİRMELİYİZ`
Kurban Bayramının masrafların ağırlaştığı kış aylarına denk geldiğini ve bilhassa okul masraflarının vatandaşın belini büktüğünü belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, `Kurban bayramından bir ay önce okulların açılması ile hane halkı harcamalarında ortalama yüzde 30 artış görüldüğünü Ancak bayram geldi, çocukları sevindirmek gerekir. Esnafımızda fiyatlar makul, her hazırlık yapılmış ama yüzler gülmüyor. Tek eksiği olan müşterisini bekliyor` diye konuştu.
 
        -`ÇİN TATLANDIRICISINA DİKKAT`
            Bayram alışverişi yapacak olan vatandaşların sağlıkları açısından Çin tatlandırıcısına karşı uyaran Palandöken, `Bayramda tatlı alacaklar Çin`den gelen tatlandırıcıdan yapılan şekerlemelere dikkat ediniz. Havalar soğudu, 9 günlük tatile rağmen şehir dışına tatile çıkmayacak olan vatandaşlarımız mahalle esnafını düşünsünler. Bir kilo şekerden ne olur demeyin. Bir şişe kolonya, bir kilo şeker, 1 kilo tatlı derken küçükte olsa alışverişleriniz için bayramlaşma için mutlaka mahalle esnafınıza uğrayın` dedi.