Palandöken, 'Esnaf İçin Borç Yapılandırma Fırsatı' Yayın Tarihi :2012-12-17 09:56:10

Twitter de Paylaş   Facebookta Paylaş    Arkadaşına Gönder

 

ANKARA - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan ve TBMM Genel Kurulu'na gelen, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunundaki değişiklikler ile esnaf ve sanatkara yeni fırsatlar verildiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, hazırlanan tasarı ile esnaf ve sanatkar rahatlayacağını belirterek, 'Esnaf ve Sanatkarlarımız artık Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetiminde temsil edilecek olmasından son derece memnunuz. Esnafımızın sorunlarını artık daha yakından takip edebileceğiz' dedi.

 

            'GENÇLERE VE EMEKLİLERE KOLAYLIK'

            Anne veya babası üzerinden sağlık hizmetinden yararlanan çocuklar liseyi bitirdikten sonra 20 yaşını aşmamak kaydıyla 120 gün daha  (4 ay)  sağlık hizmetinden yararlanacakları düzenlemenin de yapıldığını söyleyen Palandöken 'Böylelikle gençlerimizin Genel sağlık Sigortası primi ödemesi ortadan kaldırılmış oluyor. Emeklilik veya yaşlılık aylığı kesilenlerinde  sigortalılıklarının sona erdiği tarih, yazılı istek tarihi kabul edilerek aylıkları yeniden bağlanacak. Bunlardan yazılı istek şartı aranmayarak kolaylık getiriliyor' diye belirtti.

                -'BASAMAK FARKINDAN PRİM BORÇU ÖDENMEYECEK'

1 Ekim 2008 tarihinden önceki sigortalılık süresine ait değişiklikten dolayı tahakkuk eden prim borcu, usulüne uygun olarak ödenen af, tecil, taksitlendirme ve yapılandırma uygulamalarını etkilemeyecek hale getirildiğini ve basamakların yükselme tarihlerinin değiştirilmeyeceğini de kaydeden Palandöken, 'Bu sigortalılardan, tescil tarihi daha eski bir tarihe alınanların eski tescil tarihi ile yeni tescil tarihi arasındaki sigortalılık sürelerine ilişkin yükseltilen gelir basamağına göre daha sonra basamak farkı çıkarılıp, borcu gözüküyordu. Şimdi, ilk defa tescil edildiği tarih itibarıyla seçtiği veya intibak ettirildiği basamak olarak kabul edilecek. Bu durumdakiler hizmet süresi kazansalar bile basamakları sabit kalacağından basamak farkından herhangi bir prim borcu ödemek zorunda kalmayacak' diye konuştu.

-'BAŞKASININ SAĞLIK HİZMETLERİNDEN YARARLANANLARA AF'  

            Kendi sigortalılığı bulunduğu halde, başkası üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlananlara Ocak 2012 tarihine kadar çıkarılan veya çıkarılacak sağlık harcamalarına ilişkin borçların affedileceğini de kaydeden Palandöken, 'Genel sağlık sigortalısı yada bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında olanlardan, 60 gün ve daha fazla prim borcu bulunması nedeniyle sağlık hizmetlerinden yararlanamayan Bağ-Kur'lular, bir yakının üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanıyordu. Tasarı bu şekliyle uygulamaya girerse, prim borcu olduğu için anne, babasının veya çocuklarının üzerinden sağlık hizmeti alan Bağ-Kur'lular Ocak 2012'den önce SGK tarafından kendilerine çıkarılacak borçları ödemeyecek olması pek çok esnafımızı rahatlatacaktır.. Öte yandan İşçi, memur ve esnaf emeklilerinden ticari faaliyeti bulunanların ödemesi gereken sosyal güvenlik destek primleri (SGDP) Kanunun yürürlük tarihi takip eden aybaşından itibaren 4 ay içerinde başvurmaları halinde yeniden yapılandırılacak' dedi.

 
Haber Arşivi İçin Tıklayınız...
 


Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu
Tunus Cad. No:4 06680 Bakanlıklar / ANKARA
Tel: 0312 418 32 69 Fax: 0312 425 75 26
info@tesk.org.tr