PALANDÖKEN, 'ŞOFÖR ABİLERİN TAMAMI BELGELİ OLACAK' Yayın Tarihi :2017-09-20 12:31:39

Twitter de Paylaş   Facebookta Paylaş    Arkadaşına Gönder

 

Okul servis şoförleri başka olmak üzere taksici , dolmuşçu ve halk otobüs şoförlerine yönelik 'Mesleki Yeterlilik Belgesi' zorunluluğu için ilk imzalar atıldı.

 

ANKARA - Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu arasındaki (TESK) Esnaf ve Sanatkarlar Yeterlilik Merkezi İktisadi İşletmesi Yetkilendirme Protokolü imzalandı. İmza törenide konuşan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Özlediğimiz ve alıştığımız gerçek şoför abileri bundan sonra direksiyonda hep birlikte göreceğiz. Tüm şoförlerimiz belgeli olacak' dedi.

-'BELGELER 6 AY İÇERİSİNDE VERİLMEYE BAŞLANACAK'

 TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken ve MYK Başkanı Adem Ceylan'ın katılımıyla protokolü imzalayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, 6 ay içinde belgelerin verilmeye başlayacağını belirtti. Bakan Sarıeroğlu, ekim ayının sonunda serviş şoförlerini de kapsayan bu alanlarda yeterliliklerin hazırlanması sürecinin tamamlanacağını dile getirerek 'Bu sürecin arkasından sınav belgelendirme merkezimizin akreditasyon çalışmalarını başlatacağız. Akreditasyon çalışmaları uluslararası kurallara uygun olarak yapılıyor. En kısa sürede sınav belgelendirme işlemlerinin başlaması için protokolümüzü imzalayacağız' dedi. Sarıeroğlu, şöyle konuştu: ' Sürüş teknikleri, mesleki becerilerinin yanında psiko- teknik, kişisel iletişim, pedagoji gibi alanlarda yeterliliklerini tam olarak ortaya koymaları gerekiyor. Başta çocuk istismarı olmak üzere yüz kızartıcı hiç bir suç işlememiş olmaları gerekiyor bu sınavlara girmek için.'

 

 
Haber Arşivi İçin Tıklayınız...
 


Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu
Tunus Cad. No:4 06680 Bakanlıklar / ANKARA
Tel: 0312 418 32 69 Fax: 0312 425 75 26
info@tesk.org.tr