Anayasa Platformu - Türkiye Konuşuyor

TESK'in Yeni Anayasa Hakkındaki Görüşleri

 

09.05.2012 / Ankara

Anayasa Platformu adı altında biraraya gelen sivil toplum kuruluşlarının, TEPAV sekretaryasında 13 ilde düzenlediği “Anayasa Vatandaş Toplantıları”nın sonuç raporu, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na verilmek üzere, TOBB’de düzenlenen tören ile TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e sunuldu.

“Türkiye Konuşuyor” sloganıyla yapılan Anayasa Vatandaş Toplantıları, Ankara, Konya, Edirne, Diyarbakır, İzmir, Ankara (Sadece kadınların katılımıyla), Antalya, Samsun, Bursa, Trabzon, Gaziantep, Erzurum ve İstanbul’da, yaklaşık 6 bin 500 anayasa gönüllüsünün katılımıyla gerçekleştirildi.

 

28.04.2012 / İstanbul

Anayasa finali İstanbul'da gerçekleştirildi.

21 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu 'Anayasa Platformu'nun son 'Türkiye Konuşuyor' taraması 28 Nisan da İstanbul'da gerçekleşti. İstanbul'la birlikte 'Türkiye Konuşuyor'a katılan 'Anayasa gönüllüsü' sayısı 6 bin 500'ü aştı. Sonuçları belirlenen 11 ilde en çok 'Adalet' isteğinin öne çıktığı görüldü. 21 sivil toplum örgütünün birlikte oluşturduğu 'Anayasa Platformu'nun düzenlediği 'Türkiye Konuşuyor' çalışması, 12'ncisi İstanbul'da gerçekleşen 1053 kişinin katıldığı buluşmayla tamamlandı. Edirne'den Diyarbakır'a kadar 11 ilde ortaya çıkan sonuçlar da netlik kazanmaya başladı. Buna göre, yeni anayasanın katkı sağlamasının beklendiği en önemli konuların başında yüzde 69'a varan oranlarda 'Adalet' yer aldı. İstanbul'daki çalışma daha sonra toplu sonuçlara yansıtılacak.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek yaptığı konuşma da , Mecliste görev yapan insanlar olarak, vatandaşlar adına iş yaptıklarını, talimat verme ve tavsiyede bulunmanın vatandaşların hem hakkı, hem de yetkisi olduğunu söyledi.

Çiçek, 19 Ekim'den bu yana bu toplantılara katılarak, yeni anayasadan beklentileri öğrenmek için çalıştıklarını ifade ederek, ''Ne istiyorsanız, ne düşünüyorsanız, 1 Mayıs'tan itibaren yapacağımız çalışmalarda en belirleyici görüş, sizlerin teker teker ortaya koyduğunuz görüşlerdir'' dedi.

Türkiye'nin kronik sorunlarının çözülmesi için yapılacaklara değinen Çiçek, şöyle konuştu,''Burada 22 çatı kuruluşu denildi. Bunlar içerisinde menfaat çatışması olanlar, aynı kulvarda birbiriyle yarışanlar var. İşçi temsilcileri, işveren temsilcileri, meslek temsilcileri burada. Türkiye'nin anayasa da yapacaksa, başka türlü sorunları da çözecekse sadece kürsünün arkasına geçip 'Bu ülkenin birliğe, beraberliğe ihtiyacı var ama dördü bir araya gelemez, beşi bir araya gelemez görüntüsünden kurtulması lazım. Eğer birlik, beraberlik olacaksa, sorun çözülecekse böyle bir tabloya ihtiyacı var. Bu tabloyu egemen kılamazsak zaten hiçbir şey yapılamaz, yerimizde sayarız. Siyaseti kör dövüş haline getiririz. Artık demokrasi adına da cumhuriyet adına da başka ülkelerden örnek vermek yerine kendi toplumumuzdan, kendi demokrasi tarihimizden güzel örnekler verme zamanı gelmiştir. Şu tabloyu dört yıl, beş yıl, sekiz yıl, on yıl değil, bir yıl Türkiye'de egemen kılabilsek şikayet ettiğimiz birçok sorunun ortadan kalktığını göreceksiniz.''

22.04.2012 / Erzurum

Erzurum Anayasa'yı Konuştu

Anayasa Platformu Vatandaş Toplantıları’nın on ikincisi, 22 Nisan 2012 Pazar günü Erzurum’da yapıldı. Erzurumlu vatandaşların yoğun ilgisinin dikkat çektiği toplantıya çocuklarıyla gelen vatandaşlar, tüm gün süren tartışmalara son ana kadar katılımı sürdürdü.

“Anayasa Platformu” adı altında biraraya gelen meslek örgütü, sendika ve sivil toplum kuruluşlarının “Türkiye Konuşuyor” sloganıyla düzenlediği toplantı serisinde sona yaklaşılıyor. Ankara’da başlayan; Konya, Edirne, Diyarbakır, İzmir, Antalya, Samsun, Bursa, Trabzon ve Gaziantep toplantılarıyla süren yeni anayasa maratonunda son durak Erzurum oldu.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek yeni anayasa ihtiyacını vurgularken, ”Bu dönem biz bu işi (yeni anayasa) başarmak durumundayız. Şayet yapamazsak tarzındaki sorunun cevabı şudur: Bu yapılamazsa, siyasete güven azalır. Darbe anayasası kucağımızda kalır. Tartışılan anayasayla Türkiye yoluna devam etmek mecburiyetinde kalır” diye konuştu.

 

15 Nisan 2012 - Gaziantep

ÇİÇEK, 'DÜZGÜN SİYASET YAPACAKSAK VERDİĞİMİZ SÖZDEN DÖNMEK YOK'
GAZİANTEP- Anayasa Platformu adı altında bir araya gelen 13 sendika, meslek örgütü ve sivil toplum kuruluşları ile TBMM Anayasa Komisyonu üyelerinin bir araya geldiği, TEPAV sekreteryası tarafından düzenlenen geniş katılımlı 'Anayasa Vatandaş Toplantıları'nın on birincisi, 15 Nisan 2012 Pazar günü Gaziantep'te gerçekleştirildi. Toplantıya büyük ilgi gösteren Gaziantepliler, toplantı dizisinin katılım rekorunu Trabzon'un elinden aldı.

-'VERİLEN SÖZDEN DÖNMEK YOK'
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, yeni anayasa için dört siyasi partinin vatandaşa bir söz vererek yola çıktığını belirtirken, şunları kaydetti: 'Dönmek yok. Dönmek yok bunun altını çiziyorum. Artık geldiğimiz dünyada düzgün siyaset yapacağız. Düzgün siyaset yapmanın yolu herkesin verdiği sözde durmasıdır. Kim dönerse dönektir. Söz verdik, oyunbozanlık yok, bahane aramak yok. Neyi arzu ediyorsanız, devletinizden beklentiniz neyse, nasıl bir anayasa istiyorsanız bunu siz belirleyeceksiniz. Siz talimatınızı vereceksiniz bizde bunun gereğini yapacağız."
-'TÜRKİYE'NİN İHTİYAÇI VAR'
Çiçek, vatandaşlara da 'Yeni anayasaya Türkiye'nin ihtiyacı var. Biz söz verdik borçluyuz. Millet olarak sizlerde alacaklısınız. Alacaklı olarak alacağınızı iyi takip edin" çağrısı yaptı.
Toplantıda TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nu temsilen dört partiden milletvekilleri ile Anayasa Platformu girişim grubunu oluşturan ve Platform'u destekleyen sivil toplum kuruluşlarından temsilciler de daha önceki toplantılarda olduğu gibi birer konuşma yaptı. Açılış konuşmalarının ardından toplantı, Gaziantepli anayasa gönüllüleri ile anayasal meseleler üzerine gün boyu süren tartışmalar ve oylamalarla sürdü.
 


 7 Nisan  2012 - Trabzon


TRABZON – "Anayasa Platformu" adı altında bir araya gelen sendika, meslek örgütü ve sivil toplum kuruluşlarının, “Anayasa Vatandaş Toplantıları”nın 10’cusu, Trabzon Dünya Ticaret Merkezi’nde yapıldı.  Toplantıda, bugüne kadarki en yüksek katılım gerçekleşti. Kadın katılımcı açısından ise Trabzon, Diyarbakır'ın ardından en düşük katılımın gerçekleştiği il oldu.TBMM Başkanı Cemil Çiçek yaptığı konuşma da anayasaların vatandaşın devletten beklentisi olduğunu belirterek, şöyle devam etti:''Vatandaşa sormadan, ne beklediğini onun adına biz söyleyemeyiz. Onun için bölge bölge dolaşıyoruz, vatandaşımız ne istiyorsa, ne düşünüyorsa, gelecekte devletinden ne bekliyorsa bunları açıkça söylesin diye bu toplantılara biz katılıyoruz. Bizim söylediklerimizden çok daha önemlisi, şu gördüğünüz tablodur. Türkiye'nin böyle bir tabloya ihtiyacı var. Bu tabloya iyi bakın. Burada menfaat çatışması olan meslek örgütleri var, işçilerimizin temsilcileri var, iş verenlerin temsilcileri var. Memurlar, devlet adına konuşanlar var. Mecliste grubu olan 4 siyasi partinin temsilcileri var. Meclis'teki 4 siyasi parti bu platform dışında hiçbir yerde yan yana gelebilmiş değil. Bu bizim için bir eksikliktir ama bu tablo bundan sonraki sorun çözme yöntemimiz açısından da güzel bir örnektir” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından toplantı, Trabzonlular ile anayasal meseleler üzerine gün boyu süren tartışmalar ve oylamalarla sürdü.

 1 Nisan  2012 - Bursa


Anayasa Platformu'nun yeni anayasa ile ilgili olarak 'Türkiye Konuşuyor' sloganıyla gerçekleştirilen toplantılarının dokuzuncusu, 1 Nisan 2012 Pazar günü Bursa'da yapıldı. Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı'nın birinci aşamasının gerçekleştirildiği güne denk gelmesine rağmen toplantıya katılımın ve kadın katılımının yüksekliği dikkat çekti.

Bursa Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıda TBMM Başkanı Çiçek, 30 yıl içinde 17 kez değiştirilmek zorunda kalan Anayasa'nın günümüz ihtiyaçlarına cevap vermediğini söyledi. Yeni Anayasa'ya ihtiyaç olduğunu uzun uzun anlatmaya gerek olmadığının altını da çizen Çiçek, şunları kaydetti: "Yeni Anayasa, TBMM'de bulunan siyaset partiler başta olmak üzere siyaset kurumunun size seçimlerden önce verdikleri sözün gereğidir. Bunun arkasında durmaları gerekiyor. Dolayısıyla siyaset kurumunun borcudur, sizin de alacağınızdır. Alacağınızı iyi takip edin. Bu borcu siyaset kurumu erteleyemez, öteleyemez. Bahane bulamaz, bahane arayamaz. Ne yapıp yapıp Siyasete güveni, TBMM'ye güveni artırma adına bu işi başarmak zorundadır.' dedi.
25 Mart  2012 - Samsun

Anayasa Platformu Girişim Grubu adı altında bir araya gelen 13 meslek kuruluşu, sendika konfederasyonu ve sivil toplum örgütü tarafından düzenlenen "Türkiye Konuşuyor Vatandaş Toplantıları"nın sekizincisi Samsun'da yapıldı. Toplantıya Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen gençler yeni anayasayı tartıştı.

Toplantıya Samsun'un yanı sıra çeşitli illerden 500 civarında genç katıldı. Katılımcılar, genç vatandaşlar ile sivil toplum kuruluşu temsilcisi gençlerden oluştu. Açılışta TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun AK Parti, CHP ve MHP Milletvekilleri ile Anayasa Platformu'nu oluşturan sivil toplum kuruluşları ve sendikalardan temsilciler de konuşma yaptı. Ardından gençler, anayasal meseleler ile üniversite sistemi gibi kendilerini yakından ilgilendiren konular tartıştı ve oyladı


11 Mart  2012 - Antalya 

Anayasa Platformu adı altında biraraya gelen, 13 meslek örgütü ve sivil toplum kuruluşunun TEPAV sekretaryasında düzenlediği geniş katılımlı “Anayasa Vatandaş Toplantıları”nın yedincisi Antalya’da gerçekleştirildi.

Ramada Otel’de yapılan toplantıya, TESK Başkanı Bendevi Palandöken, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun AKP, CHP, MHP ve BDP’li üyeleri, Anayasa Platformu Üyeleri, yerel ve ulusal STK temsilcileri ile rassal olarak belirlenen vatandaşlar katıldı. Toplantıya 650 civarında Antalyalı vatandaş ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı. Bugüne kadar yapılan toplantılar arasında İzmir’in ardından katılım ve kadın katılımı açısından Antalya öne çıktı.

TESK Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı  konuşmada yeni anayasa da esnaf ve sanatkarları koruyucu tedbirlerin olması gerektiğini ve yeni anayasanın herkesin katkısı ile gerçekleşebileceğini söyledi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek yaptığı konuşmada, ''Yeni anayasanın hazırlanışında muhakkak ki bu defa halkımızın katılımı söz konusu olacak'' dedi. Yeni anayasa konusunda meclisteki 4 siyasi partinin 5 konuda anlaşma sağladığını ifade eden Çiçek, toplantıları bu doğrultuda gerçekleştirdiklerini söyledi. Çiçek, 4 siyasi partinin öncelikle Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyaç duyduğu konusunda ortak karar aldığını, yeni anayasayı bugünkü meclisin yapması konusunda da görüş birliğine vardıklarını belirtti. 8 Mart  2012 - Ankara 13 Sivil Toplum Örgütünün bir araya gelerek oluşturduğu “Anayasa Platformu” , 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde, Türkiye’nin dört bir tarafından davet edilen hanımlarla TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde toplandı.“Konuşan Türkiye” sloganıyla toplantılar düzenleyen Anayasa Platformu, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde, incelik göstererek sadece kadınların yer aldığı bir çalışma toplantısı düzenledi. Toplantı yaklaşık 500 kadının katılımıyla gerçekleşti.Sabah saatlerinde gerçekleştirilen toplantının ilk bölümünde, başta Anayasa Platformu Çalışmalarına her zaman katılan TBMM Başkanı Cemil Çiçek olmak üzere, TBMM’inde grubu bulunan partilerin temsilcisi olan Milletvekilleri ve Anayasa Platformunu oluşturan Sivil Toplum Kuruluşlarının Genel Başkanları birer konuşma yaptılar.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle böyle bir toplantı düzenlendiğini vurgulayarak, tüm kadınların kadınlar gününü kutladı.

Genel Başkan konuşmasında, Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşu olan TESK’in, aynı zamanda en çok kadın üyeye de sahip olan kuruluş olduğunu da vurguladı. 170 bin kadın üyesiyle TESK’in,  bazı Avrupa ülkelerinin toplam nüfusundan daha çok kadın üye sahibi olduğunu söyledi.Genel Başkan yaptığı konuşmayı “ Şimdi, vatanın birliği, bütünlüğü ve özgürlüğü için mücadele eden, Kurtuluş Savaşımızın unutulmaz kahramanları, ülkemizin güzelliğini, rengini, ışığını temsil eden siz kadınları can kulağıyla dinleme vaktidir…”   diyerek bitirdi.

Son olarak konuşan TBMM Başkanı Cemil Çiçek de, kadınların sorunlarının konuşulduğu bir toplantının son konuşmacısının bir erkek olmasının zorluklarını vurgulayarak, espirili bir konuşma yaptı. Türkiye’de kadınların bakanlık, başbakanlık yaptığını vurgulayan Çiçek, “inşallah bir kadın TBMM Başkanı da olacaktır” diyerek bir dileğini dile getirdi. Kadınların sorunlarının yalnız 1 gün gündeme gelmesini eksik bulduğunu söyleyen TBMM Başkanı Çiçek, “365 günün kadınlar günü olmasını istiyorum” dedi. 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde, Anayasa Platformunun sadece kadınlarla toplanmasının önemine vurgu yapan Çiçek, bu çalışmanın önemini vurguladı.Protokol konuşmaları bittikten sonra, salondaki erkeklerin salonu terk etmeleri istendi. Anayasa Platformu, öğleden sonraki çalışmalarını yalnızca kadınlarla sürdürdü.

 

 4 Mart  2012 - İzmir 

Anayasa Platformu girişim grubunu oluşturan 13 sendika, meslek örgütü ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla düzenlenen 'Anayasa Vatandaş Toplantıları'nın son durağı İzmir'de yapıldı. Toplantı dizisinin beşincisi durağı olan İzmir, Ankara, Konya, Edirne ve Diyarbakır arasında en fazla katılımın gerçekleştiği il oldu. Toplantı, kadın katılımı açısından da diğer illerin önüne geçti.

Kültür Park İzmir Uluslararası Fuar Alanı'nda yapılan toplantıya, TESK Başkanı Bendevi PALANDÖKEN, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun AKP, CHP, MHP ve BDP'li üyeleri, Anayasa Platformu Üyeleri, yerel ve ulusal STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

 

 20 Şubat 2012 - Diyarbakır 

İlki Ankara'da yapılan "Türkiye Konuşuyor Vatandaş Toplantıları"nın dördüncüsü Diyarbakır’da yapıldı. Diyarbakır Rönesans Düğün ve Kongre Salonu'nda gerçekleşen toplantıya TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in yanı sıra Meclis'te bulunan partilerin eşit temsilinden oluşan TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu AK Parti ve BDP Diyarbakır Milletvekilleri, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken ile diğer STK temsilcileri, kanaat önderleri ile vatandaşlar katıldı.

Anayasa Platformu Girişimi'nin en kalabalık toplantısı Diyarbakır'da oldu.Toplantıya yaklaşık 60 masada 400’e yakın gönüllü katılımcı katkı sağladı.

Diyarbakır’a gelen TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve beraberindeki heyet Diyarbakır’da tarihi mekanları ziyaret etti. Heyet Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan Hasanpaşa Hanı, Ulu Cami ve Sülüklü Hanı gezdi.


 


 22 Ocak 2012 - Konya 


Olumsuz hava koşullarına rağmen katılımcı sayısının yüksek olduğu toplantıda, toplumun çok çeşitli kesimlerinden Konyalı vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşları Anayasa Platformu'nda biraraya gelerek anayasal meseleler konusunda tartıştılar ve tercihlerini yansıttılar.

“Anayasa Platformu” girişim grubunu oluşturan 13 meslek örgütü ve sendika konfederasyonunun evsahipliğinde TEPAV sekretaryasında gerçekleştirilen toplantınun açılışında TBMM Başkanı Cemil Çiçek, TESK Genel Başkanı Bendevi PALANDÖKEN, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu  ile Meslek örgütü, sendika konfederasyonu ve sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcileri ile Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi milletvekilleri de bulundu. 

8 Ocak 2012  - TEPAV - Ankara


Anayasa Platformu’nun TEPAV sekretaryasında “Türkiye Konuşuyor” sloganıyla organize edilen “Anayasa Vatandaş Toplantıları”nın ilki, 8 Ocak 2011 Pazar günü Ankara’da yapıldı. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde (ETÜ) düzenlenen toplantıya, 300’ün üzerinde vatandaş katıldı.Toplantı TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in açılış konuşmalarıyla başladı. Açılışta Anayasa Platformu’nu oluşturan TESK Genel Başkanı Bendevi PALANDÖKEN ile Meslek örgütü, sendika konfederasyonu ve sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcileri ile Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi milletvekilleri de bulundu.


  26 Aralık 2011  - TESK - Ankara

Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri, TESK Başkanı Bendevi Palandöken'in ev sahipliğinde,TBMM Başkanı Cemil Çiçek Başkanlığındaki Anayasa Komisyonu Üyeleriyle buluştu. ​

Konfederasyonun binasında gerçekleşen buluşmaya TBMM Başkanı Çiçek'in yanı sıra, AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya, CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, MHP Erzurum Milletvekili Oktay Öztürk, ve  STK temsilcileri katıldı.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, yeni anayasa hazırlama sürecinin katılımcı bir yöntemle yapılması yönündeki kararlı çabaları için TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e teşekkürlerini iletti.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek ise, STK'ların da anayasa çalışmalarına destek vermesi halinde 2012 yılının sonuna kadar yeni anayasa yapımını bitirmeyi hedeflediklerini bildirdi. Çiçek, Meclisin açıldığı günden beri en önemli gündemlerinden birinin yeni bir anayasa hazırlama süreci olduğunu söyledi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken de, ''Artık herkes elini taşın altına sokuyor ve ülkenin yeni anayasanın hazırlanması için katkıda bulunmaya çalışıyor'' dedi. Anayasa hazırlama sürecine ilişkin TEPAV ile uzun süredir çalıştıklarını ifade eden Palandöken, şunları kaydetti: ''Esnaf ve zanaatkarın Anayasanın 173. maddesinde olduğu gibi korunması, kollanması için gereken desteği vermesi ilgili maddenin muhafaza edilmesini istiyoruz. Yine sivil toplum örgütlerinin çalışma hayatını sağlayan Anayasanın 135. maddesinin Anayasa taslağında olmasını istiyoruz.''Palandöken, 2 milyon esnaf ve zanaatkarın temsilcisi olduklarını vurgulayarak, TBMM Başkanı Cemil Çiçek başkanlığındaki heyetin ilk olarak kendilerini ziyaret etmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

 

Anayasa Platformu Nedir

Anayasa Platformu bir vatandaş platformudur. Bu vatandaş platformunun oluşumu için aşağıda isimleri bulunan, ülke çapında örgütlü kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve işçi, memur ve işveren sendikaları konfederasyonları evsahipliği yapmaktadır.

-
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB),
- Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB),
 -Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK),
 -Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İş),
 -Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK),
 -HAK İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İş),
 -MEMUR Sendikaları Konfederasyonu (MEMUR-SEN),
 -Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (T.KAMU-SEN),
 -Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB),
 -Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB),
 -Türkiye Barolar Birliği (TBB),
 -Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB),
 -Türkiye Noterler Birliği (TNB)

 
 
 


Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu
Tunus Cad. No:4 06680 Bakanlıklar / ANKARA
Tel: 0312 418 32 69 Fax: 0312 425 75 26
info@tesk.org.tr