Mevzuat  >> Genelgeler >> 1997 Yılı >>66 Nolu Genelge 25.07.1997 (Meslek Standartları Hk.)
 
Bilindigi üzere Il ve Isçi Bulma Kurumu’nun Dünya Bankasinin finansal destegi ile gerçeklestirdigi “Istihdam ve Egitim Projesi” 4 Mayis 1993 tarihli Resmi Gazete’de yayimlanarak yürürlüge girmistir. 8 bölümden olusan projenin en önemli bölümlerinden birisi Meslek standardlari ve Belgelendirme Sistemi kurma çalismalari ile ilgili bölümüdür.

Istihdam ve Egitim Projesinin “Meslek Standardlari ve Belgelendirme” bölümü, meslek analizleri ile sinav ve belgelendirme standardlarini gelistirmek, uygulamak, mesleki yeterlilik belgelerinin isgücü piyasasinda geçerliligini saglamak amaciyla olusturulmustur. Bu bölümde yapilacak çalismalar sonucu is yasamini ihtiyaçlarina cevap verebilecek mesleki beceri belgelerine sahip isçilerin orani artirilacak, istihdam ve egitim programlarinin uygunlugu saglanacaktir.

Meslek standardlari ve belgelendirme faaliyetleri, Is ve Isci Bulma Kurumu’nun genel koordinatörlügünde, Milli Protokol ile olusturulan Meslek Standardlari Komisyonu (MSK) ve bu Komisyona teknik destek vermek üzere kurulan Arastirma ve Teknik Hizmetler Birimi (ATHB) tarafindan yürütülmektedir. Alman Federal Mesleki Egitim Enstitüsü (BIBB) projenin teknik danismanlik hizmetlerinin yürütülmesinden sorumludur. Konfederasyonumuz MSK üyesidir. Ve TESK Genel Sekreteri Hasan ÖZCAN 1997 yili süresince MSK Baskanligina seçilmistir.

Istihdam ve Egitim Projesinin “Meslek Standardlari ve Belgelendirme” bölümünün ana hedefi geçerli mesleki beceri belgelerine sahip isgücü sayisini yükselterek verimliligin arttirilmasi, istihdam ve egitim programlarinin maliyetinin azaltilmasidir. Bu çerçevede:

* Isveren ve çalisanlarin ihtiyaçlarina uygun olarak gelistirilecek meslek standardlarininn ve ilgili belgelendirme sisteminin sürekliliginin saglanmasi için altyapi olusturulmasi,

* Öncelikli meslekler için meslek standardlarinin belirlenmesi,

* Sinav ve belgelendirme sisteminin kurulmasi,

* Meslek standardlari, sinav ve belgelendirme ve dokümantasyon merkezinin kurulmasi,

* Meslek ve sinav standardlarinin, mesleklerde meydana gelen degisimlere paralele olarak güncellestirilmesi, hedeflenmektedir.

Mayis 1995’de çalismalarina baslayan Arastirma ve Teknik Hizmetler Birimi konuyla ilgili mevcut durumun tespiti ve ilgili kuruluslarin görüs ve önerilerini almak üzere “Meslek Standardlari ve Belgelendirme Konferansi düzenlenmis, konferansta öncelikli sektör ve is kollarinda saptanan 40 meslek belirlenerek standard hazirlama çalismalari baslamis, bu mesleklerden 29 tanesinin çesitli seviyelerdeki standardlari hazirlanarak kesinlesmistir. Diger yandan 250 meslegin siniflandirilmasi ile sinav ve belgelendirme yönteminin pilot uygulamasi yapilmasi ve sinav soru bankasinin kurulmasi çalismalarina devam edilmektedir.

MSK’nin 26 Kasim 1996 tarihinde yaptigi toplantida 6, 23 Haziran 1997 tarihinde yaptigi toplantida 23 meslek dali onaylanarak kesinlesmistir. Konunun esnaf ve sanatkar kesimimiz için büyük önem tasidigi dikkate alinarak teskilatimiza konu ile ilgil gelismeler vakit geçirilmeden duyurulmaktadir. Bu çerçevede standardi hazirlanan mesleklerin listesi ekte gönderilmektedir. Ayrica fikir vermesi açisinndan “Sihhi Tesisatçi “meslek standardi genelge ekinde gönderilmektedir. Teskilatimiz konu ile ayrintili bilgiye ihtiyaç duydugunda Konfederasyonumuza basvurabilecektir.

Bilgilerinizi ve konunun alt teskilatimiza duyurulmasi husussunda geregini rica ederiz.

   

Hasan Özcan

Derviş GÜNDAY

GENEL SEKRETER

GENEL BAŞKAN

  
 

 

 
 
 


Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu
Tunus Cad. No:4 06680 Bakanlıklar / ANKARA
Tel: 0312 418 32 69 Fax: 0312 425 75 26
info@tesk.org.tr

KEP : tesk.evrak@hs01.kep.tr