Mevzuat >> Genelgeler >> 2011 Yılı >> 048 Nolu Genelge 27.05.2011 (Bankalara Olan Kredi Borçlarının Yeniden Yapılandırılması)

VERGİ DANIŞMANLIĞI

2009 yılında yaşanan küresel ekonomik krizin esnaf ve sanatkârlarımız üzerinde yarattığı ağır mali yükün hafifletilebilmesi amacıyla bir taraftan vergi ve sosyal güvenlik primi gibi kamuya olan borçların yeniden yapılandırılması, bir taraftan da bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırılması konusunda Konfederasyonumuzca yoğun çalışmalar yapılmıştır.

Esnaf ve sanatkârlarımızın kamuya olan borçları 6111 sayılı (torba) Kanunla yeniden yapılandırılmış, bu borçların düşük faizle ve 36 aya varan vade ile taksitlendirilmesine imkan sağlanmıştır.

Diğer taraftan bankalarla olan görüşmelerimiz sırasında, bankaların varlık yönetim şirketlerine devretmiş olduğu borçların yapılandırılması da sağlanarak konu ile ilgili gelişmeler genelgelerle teşkilatımıza duyurulmuştur.

Son olarak, bankalarla olan görüşmeler de tamamlanmış ve 27 Mayıs 2010 tarihi itibariyle esnaf ve sanatkârlarımızın aşağıda belirtilen bankalara olan kredi ve kredi kartı borçları yeniden yapılandırılmıştır. Bu borç yapılandırması ile ilgili ayrıntılar aşağıdaki gibidir.

1. Öncelikle, borç yapılandırması genel olarak donuk ticari kredi borçlarını kapsamaktadır. Esnaf ve sanatkârlarımızın aynı bankaya hem kredi hem de kredi kartı borcu bulunması halinde her iki borç da yapılandırılabilecektir. Ancak, sadece kredi kartı borçları yapılandırma kapsamında bulunmamaktadır.

2. Borç yapılandırmasından sadece esnaf ve sanatkârlarımız yararlanacak, bunların dışında kalanlar (örneğin ticaret veya ziraat odalarına kayıtlı olanlar) bu protokol kapsamındaki yapılandırmadan faydalanamayacaklardır. Dolayısıyla, bu protokol kapsamında yapılandırma başvurusunda bulunanlardan esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olduklarına dair belge istenecektir.

3. Yapılandırma kapsamındaki borçlar, 31.10.2010 tarihi itibariyle protokole imza atan bankalara olan donuk ticari kredileri kapsamaktadır. Bu tarihten sonra donuk hale gelen borçlar yapılandırma kapsamı dışında kalmaktadır.

 

 

4. Yapılandırılan borçlar için 36 aya varan vade ile taksitlendirme yapılabilecektir. Bu borçlara uygulanacak faiz oranı ise, 18 aya kadar olan vadeler için Merkez Bankası avans faiz oranının 3 puan eksiği, 18 aydan uzun vadeler için Merkez Bankası avans faiz oranı olarak belirlenmiştir.

5. Protokol imzalayan bankaların listesi aşağıdadır.

- Akbank

- Alternatif Bank

- Anadolu Bank

- Denizbank

- Eurobank Tekfen

- Finans Bank

- HSBC Bank

- Şekerbank

- Tekstil Bankası

- Türk Ekonomi Bankası

- Ziraat Bankası

- Garanti Bankası

- Halk Bankası

- İş Bankası

- Vakıflar Bankası

- Yapı ve Kredi Bankası

6. Borç yapılandırması için başvurular 27 Mayıs 2011 tarihi itibariyle başlamış olup, 27 Temmuz 2011 tarihinde sona erecektir. Esnaf ve sanatkârlarımızın birden fazla bankaya donuk kredi borcunun bulunması halinde her bir bankaya ayrı ayrı başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Bu genelgeye konu olan protokolün tam metnine Konfederasyonumuzun internet sitesinden (www.tesk.org.tr) ulaşılabilir.

Bilgilerinizi ve bağlı odalarınız aracılığıyla esnaf ve sanatkârlarımıza ivedilikle duyurulması hususunda gereğini önemle rica ederiz.
 

Naci SULKALAR

Bendevi PALANDÖKEN

GENEL SEKRETER

GENEL BAŞKAN

 

Genelgenin orjinal görüntüsü için tıklayınız.

 

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonuna Bağlı Esnaf ve Sanatkarlar Odalarının Üyelerinin İsteğe Bağlı Olarak Finansal Yeniden Yapılandırılmalarına İlişkin Protokol

 

 


Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu
Tunus Cad. No:4 06680 Bakanlıklar / ANKARA
Tel: 0312 418 32 69 Fax: 0312 425 75 26
info@tesk.org.tr

KEP : tesk.evrak@hs01.kep.tr