Mevzuat  >> Genelgeler >> 2006 Yılı >> 51 Nolu Genelge 09.08.2006 (Şoförlerin kaydı)
 

TÜRKİYE ESNAF VE SANATKARLAR SİCİL GAZETESİ MÜDÜRLÜĞÜ

        Bilindiği üzere; Esnaf ve Sanatkar Sicil Müdürlüklerinin e-esnaf ve sanatkar veri tabanındaki açılış sayfasında Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan uyarıda aynen; “"Şoför" ünvanıyla ve "Potansiyel vergi numarası" ile bakanlık e-esnaf ve sanatkar veri tabanına kayıtlı üyeler, 01.08.2006 günü itibariyle pasif konuma getirilmiştir.

    Potansiyel vergi numarası ile kayıtlı üyeler gerçek mükellefiyetlerini, şoförler ise herhangi bir vasıta sahibi olduklarını belirledikleri takdirde; yönetim kurulunun tasdik ettiği listenin Sicil Müdürlüğüne intikali ile Sicil Müdürlüğü tarafından tekrar "aktif" konuma getirilecektir.” uyarısı yer almıştır. 

Konfederasyonumuzca binlerce üyemizi  mağdur edecek bu uygulama karşısında Sanayi ve Ticaret Bakanlığı nezdinde acil olarak sözlü ve yazılı girişimlerde bulunulmuş ve söz konusu işlemin ücretsiz yapılması sağlanmıştır. 

Son olarak Bakanlığın bu konudaki uyarısı “…..Sicil Müdürlüğü tarafından tekrar ücret alınmadan "üyenin detayını güncelleme sayfasından, aktif" konuma getirilecektir.” şeklinde değiştirilmiştir.   

Buna göre; Sicil müdürlerimiz tarafından, Oda Yönetim Kurullarınca kendilerine bildirilen ve gerçek veya  basit usulde vergiye tabi nakliyeci, taksici,        kamyoncu v.b. olan ve fakat  507 sayılı Kanunun yürürlükte bulunduğu dönemde “şoför” olarak sicile  kaydedilmiş bulunan  üyeler,  kendilerinden  herhangi bir ücret alınmadan aktif konuma getirilecektir.  

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederiz.

 
 
 

Naci SULKALAR

Demirhan ELÇİN

GENEL SEKRETER

GENEL BAŞKAN VEKİLİ

 


 

Genelgenin orjinal görüntüsü için tıklayınız.

1.Sayfa

 

 
 
 


Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu
Tunus Cad. No:4 06680 Bakanlıklar / ANKARA
Tel: 0312 418 32 69 Fax: 0312 425 75 26
info@tesk.org.tr

KEP : tesk.evrak@hs01.kep.tr